Wtorek, 24 maja
Imieniny: Joanny, Zuzanny
Czytających: 5472
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Jak rozmieścić okna względem stron świata?

Czwartek, 3 marca 2022, 5:31
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Jak rozmieścić okna względem stron świata?
Fot. użyczone
Dom jest miejscem, które powinno nam się kojarzyć z odpoczynkiem. Aby tak było, jego przestrzeń musi być zaaranżowana w odpowiedni sposób. Kluczowym zagadnieniem jest ergonomia. Pomieszczenia powinny zapewniać maksimum komfortu nie tylko pod względem dostępności i estetyki, ale również odpowiedniej temperatury i dostępu do światła słonecznego. Spełnienie dwóch ostatnich kryteriów jest możliwe dzięki odpowiedniemu rozlokowaniu okien. Czytając ten tekst, dowiecie się Państwo m.in., jak rozmieścić okna względem stron świata.

Dostęp do światła słonecznego

Tworząc projekt domu, zawsze należy postawić sobie pytania, z której strony będzie padać nań światło słoneczne. Oczywiście, jako że Polska znajduje się na półkuli północnej, Słońce znajduje się zawsze na południowej stronie nieba. Jeśli zatem nie lubimy, gdy rano słońce świeci nam w oczy, powinniśmy mieszkać w sypialni, w której okna wychodzą na północ. Jeżeli jednak zależy nam właśnie na tym, aby wstawiać z widokiem na gwiazdę, pamiętajmy jednocześnie o tym, że wraz ze zwiększoną ilości promieni do pomieszczenia przedostają się również większe ilości ciepła. Skutkuje to podwyższeniem temperatury w pomieszczeniu. Warto zrównoważyć tę niedogodność, instalując zasłony zaciemniające.

Oszczędność energii elektrycznej

Pomieszczenia, w których okna wychodzą na południe, o wiele dłużej mają dostęp do zwiększonej ilości światła słonecznego. Dlatego warto zadbać o to, aby podaną cechę posiadały takie części domu jak salon, gabinet czy kuchnia. Dzięki temu, dłużej obejdziemy się bez konieczności włączania sztucznego oświetlenia. Przyniesie to korzyści nie tylko dla naszego wzroku i samopoczucia, ale również dla portfela. W końcu rachunki za prąd na początku tego roku wystrzeliły w górę. Warto zatem szukać oszczędności, które dodatkowo wywierają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. 

Dopasowanie wielkości okien

Jeżeli okna wychodzą na północ, ich powierzchnia winna być większa niż okien, z których roztacza się widok na południe. Większa przeszklona powierzchnia pozwoli zniwelować różnice w dopływie światła i ciepła słonecznego. Z kolei okna wychodzące na południe mogą zamienić pomieszczenie w saunę. Dlatego zawsze warto zadbać o zaciemniające zasłony, które będą skuteczną przeszkodą dla promieni słonecznych. Pamiętajmy także o tym, że bardzo ważna jest odpowiednia wentylacja. Dlatego okna powinny otwierać się w taki sposób, aby mogło przez nie swobodnie wpływać świeże powietrze. Dlatego najlepiej, jeśli zainstalujemy okna przesuwne lub otwierane tak samo, jak skrzydła drzwiowe. Na ustępstwa w tej kwestii powinniśmy iść tylko wtedy, jeżeli pomieszczenie jest klimatyzowane. Jednak należy mieć na uwadze również to, że system chłodzenia zawsze może się zepsuć...

Projektowanie z rozwagą się opłaca!

Warto przywiązać szczególną uwagę do rozmieszczenia okien w domu. Od tego zależy bowiem komfort przebywania w danej części lokum. Pamiętajmy jednak, że wraz z układem okien w parze powinien iść również adekwatny wystrój wnętrza. Jeżeli zależy nam na stworzeniu jasnej lub ciemnej przestrzeni, wykończymy dane pomieszczenie przy zastosowaniu odpowiedniej palety barw. Dzięki temu stworzymy przestrzeń, która pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie. Ponadto, poczynimy istotne oszczędności, jeśli chodzi o rachunki. Trudno o lepsze połączenie!

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
1
50%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
50%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group