Sobota, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 6315
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Jak sprawdzić trzeźwość bez alkomatu? Poznaj domowe sposoby

Wtorek, 26 kwietnia 2022, 6:39
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Jak sprawdzić trzeźwość bez alkomatu? Poznaj domowe sposoby
Fot. użyczone
Nie ulega żadnym wątpliwościom, że najlepszym sposobem na kaca jest... w ogóle nie pić. Ale rzeczywistość jest, jaka jest, i o ile nie trzymamy się abstynencji, to trudno zupełnie odstawić alkohol. Co ciekawe, niekiedy tak samo trudno jest nie sięgnąć po alkohol, jak i nie przesadzić z jego ilością na imprezie wśród rodziny czy znajomych. Czasem efekty na dzień po piciu są tragiczne: mdłości, ból głowy, brak apetytu... Największy problem powstaje jednak wtedy, gdy musimy jechać coś załatwić lub wstać do pracy. Ale aby to było możliwe, należy wcześniej mieć pewność, że jesteśmy trzeźwi. Jak więc sprawdzić poziom alkoholu bez alkomatu? W tym wpisie poznasz na to odpowiedź.

Wirtualny alkomat niezawodnym wyjściem z sytuacji?

Czasem bywa tak, że nawet po małej ilości alkoholu możemy obudzić się następnego dnia z bólem głowy. Czemu tak się dzieje? Nie martw się, to nie znaczy, że ciągle jesteś w stanie nietrzeźwości. Powód jest prozaiczny – alkohol silnie odwadnia, co może wpływać na ból głowy. To jednak nie wszystko, czasem po czasie orientujemy się, że nasze ciało nie reaguje na alkohol tak, jak dawniej. To już indywidualne, ale czasem oznacza migrenę, silne zakwaszenie organizmu lub wysokie ciśnienie. To wszystko warto wziąć pod uwagę i zadbać o swoje zdrowie. Ale czasem powód jest prostszy – po prostu nadmiar alkoholu nam zaszkodził. Jak sprawdzić wtedy trzeźwość, jeśli nie mamy specjalnej szafki na alkomaty w naszym domu? Przede wszystkim możesz oszacować ilość poprzez wirtualny alkomat. Wystarczy, że wpiszesz to hasło w internet, a na przykład na stronie firmy Polskie Centrum Wzorcowania możesz uzupełnić informacje o swoim ciele i o wypitym alkoholu, a na tej podstawie algorytm przeliczy potencjalny wynik stężenia alkoholu w organizmie. Pamiętajmy jednak, że to tylko wynik oszacowany – nie powinniśmy kierować się nim w 100%.

Co zrobić, jeśli potrzebujesz rzetelnych wyników, a nie masz alkomatu?

Szczególnie jeśli mówimy o osobach uczestniczących w ruchu drogowym, ważna jest absolutna dokładność wyników. W Polsce margines błędu znajduje się niezwykle nisko. Według naszego prawa możesz posiadać maksymalnie 0,2 ‰, podczas gdy w większości państw Europy maksimum alkoholu we krwi wynosi 0,5 ‰. Prowadzenie pod wpływem alkoholu jest niebezpieczne, dlatego też należy być odpowiedzialnym. Jeśli nie masz alkomatu, a potrzebujesz rzetelnego wyniku, to udaj się na najbliższy komisariat. To najbardziej wiarygodne źródło danych, ponieważ w policji alkomaty zawsze są na bieżąco kalibrowane i serwisowane. Możesz także odwiedzić najbliższy punkt kalibracji alkomatów. Tam też taka usługa mierzenia alkoholu jest możliwa. Od 2022 roku kary za jazdę pod wpływem sięgają zenitu. Tak więc pamiętaj – warto zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych na drodze.

Twoja reakcja na artykuł?

1
13%
Cieszy
4
50%
Hahaha
1
13%
Nudzi
1
13%
Smuci
0
0%
Złości
1
13%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group