Piątek, 9 czerwca
Imieniny: Dominika, Felicjana
Czytających: 4381
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

powiat wałbrzyski: Jak uratować zwierzę

Niedziela, 13 września 2020, 8:26
Aktualizacja: Poniedziałek, 14 września 2020, 8:12
Autor: red
powiat wałbrzyski: Jak uratować zwierzę
Fot. Fundacja Na Pomoc Zwierzętom
Fundacja Na Pomoc Zwierzętom ze względu na liczne zgłoszenia, informuje, że w powiecie wałbrzyskim każda gmina i podlegające im wsie i sołectwa mają podpisaną umowę ze schroniskiem oraz lekarzem weterynarii. – My nie jesteśmy w stanie odbierać wszystkich zgłaszanych zwierząt, możemy to robić w miarę możliwości. Dlatego przygotowaliśmy krótką instrukcję co należy zrobić w przypadku zwierzęcia bezdomnego, rannego czy krzywdzonego – mówią przedstawiciele Fundacji.

ZWIERZĘTA BEZDOMNE/PORZUCONE:

1. Jeśli chcecie zgłosić bezdomnego psa – dzwonicie do Urzędu Miasta/Gminy [w godzinach pracy jednostki]. W każdym UM jest osoba, która zajmuje się problemem bezdomności zwierząt w danym mieście. Nr telefonu do urzędu znajdziecie bez problemu w Internecie.

2. Po godzinach pracy UM należy skontaktować się z odpowiednim komisariatem policji obsługującym daną miejscowość w powiecie wałbrzyskim. Nr telefonu również znajdziecie w Internecie. (NIE DZWONIĆ POD 112 - ten telefon nie jest od tego). Policja ma obowiązek udzielenia Wam pomocy, wynika to między innymi z Ustawy o Ochronie Zwierząt. Policjant z Waszego komisariatu będzie wiedzieć, które schronisko obsługuje jaką miejscowość i zadzwoni do właściwych osób. Jeżeli w danej gminie jest Straż Miejska również ona ma obowiązek pomóc w takiej sytuacji.

ZNĘCANIE SIĘ/ZANIEDBANIE:

1. W przypadku zgłaszania potrzeby przeprowadzenia interwencji również musicie kierować swoje kroki do odpowiedniego UM w powiecie wałbrzyskim. Każdy ma oddelegowaną osobę, która zajmuje się takimi rzeczami. W tych sprawach również dzwonicie w godzinach pracy jednostek.

2. Po godzinach pracy analogicznie dzwonicie do odpowiedniego komisariatu policji dla danej miejscowości. Znęcanie się/zaniedbywanie zwierząt jest przestępstwem. W ratowaniu zdrowia i życia zwierząt muszą być zachowane procedury.

ORGAN, który może wydać polecenie administracyjnego odbioru zwierzęcia to włodarz danej miejscowości (prezydent, burmistrz, wójt ).

W RAZIE WYPADKU:

1. W pierwszej kolejności skontaktujcie się z lekarzem weterynarii nie ważne czy jest to wypadek losowy, czy komunikacyjny. Jeśli nie możecie się skontaktować z weterynarzem to dzwonicie do odpowiedniego komisariatu policji dla danej miejscowości. Policjant będzie wiedział, który weterynarz obsługuje daną miejscowość w powiecie wałbrzyskim. Takie procedury mają gminy w powiecie wałbrzyskim. Wynika to z ich programów zapobiegania bezdomności zwierząt.

Jeżeli wyżej wymienione rozwiązania nie funkcjonują w praktyce należy je bezwłocznie zgłaszać w danym urzędzie. Każda gmina co roku opracowuje program w którym zawarta jest również informacja pod jaki numer ma Policja dzwonić w takich sytuacjach, jest to również wysyłane na komisariat, który obsługuje daną gminę. Jeżeli sytuacja jest niejasna i Policja nie ma takich numerów, to trzeba to zgłosić do danej gminy w dniu pracy urzędu. Jeżeli takie sytuacje nie będą zgłaszane, nie będą widzieli problemu. To jest obowiązek gmin, a brak przepływu informacji jest czyimś zaniedbaniem. Urzędnik zajmujący się tym tematem, ma obowiązek dopilnować, czy aby na pewno informacja z Urzędu dotarła na komisariat (nie tylko na biurko komendanta, ale przede wszystkim do dyżurki).

Jeszcze jedna bardzo ważna informacja, każda gmina ma obowiązek zabezpieczyć środki na tego typu zdarzenia i robi to z początkiem każdego roku. Niestety jest to uwarunkowane nie ilością potrzebujących zwierząt, a zadosobnością gminy.

Źródło: Fundacja Na Pomoc Zwierzętom

Twoja reakcja na artykuł?

4
57%
Cieszy
1
14%
Hahaha
2
29%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group