Sobota, 21 maja
Imieniny: Tymoteusza, Wiktora
Czytających: 4520
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Jak urządzić małe mieszkanie? Praktyczne porady i sprawdzone rozwiązania

Piątek, 1 kwietnia 2022, 9:44
Aktualizacja: 9:47
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Jak urządzić małe mieszkanie? Praktyczne porady i sprawdzone rozwiązania
Fot. użyczone
Mieszkania o powierzchni do 35 m² nie są łatwe do aranżacji. Często nie są to już maleńkie kawalerki, w których często stworzyć salon czy wygodny pokój dzienny. Jednak daleko jeszcze takim mieszkaniom do przestronnych domów, w których jest duża swoboda wystroju wnętrz. Dlatego też należy odpowiednio podejść do tematu aranżacji małego mieszkania, aby wydobyć z niego maksymalnie dużo funkcjonalności i swobody.

W jaki sposób zaaranżować małe mieszkanie?

Największym problemem w małych mieszkaniach jest naturalnie brak miejsca i wolnej przestrzeni. Dlatego też wiele rad związana jest z jego oszczędzaniem i optycznym powiększeniem salonu czy kuchni. Wiele podobnych porad można znaleźć na eksperckich stronach związanych z wystrojem wnętrz, jak AboutDecor i innych. Poniżej natomiast umieszczone zostały najbardziej popularne pomysły.

Łączenie pomieszczeń

Łączenie kilku pomieszczeń jest dobrym sposobem na stworzenie większego salonu lub pokoju dziennego w małym mieszkaniu. Najczęściej łączy się właśnie salon z kuchnią oraz z korytarzem. Ogólnie, im mniej ścian, tym przestronniejszy będzie wystrój mieszkania. Ułatwia to też doświetlanie całego domu, kiedy każda strefa będzie posiadać osobne okno.

Aneks kuchenny

Łączenie kuchni oraz salonu to bardzo częsta praktyka także w dużych i przestronnych domach. Ułatwia to zajmowanie się gośćmi oraz tworzy wrażenie dużej powierzchni. Oddzielenie jednej strefy od drugiej może odbywać się w różny sposób. Powszechnie stosowane są wyspy w postaci stołu lub blatu. Aranzacje salonu z kuchnią mogą opierać się także o jakieś przysłony czy parawany.

Przy bardzo małych mieszkaniach, możliwe jest nawet stworzenie aneksu kuchennego. Polega to na ustawieniu kuchennych narzędzi na niewielkiej powierzchni pod ścianą. Wygodne i bezpieczne z nich korzystanie wymaga chwili zastanowienia, jednak aneksy takie mogą dobrze spełniać swoją rolę w wielu mieszkaniach.

Antresola

Istotna jest nie tylko powierzchnia pomieszczenia, ale także jego wysokość. Dodatkową wysokość można spożytkować poprzez zbudowanie antresoli. Może pełnić ona funkcję sypialni, dzięki czemu całe pomieszczenie zostanie zwolnione do innych celów. Aby jednak taka sypialnia miała sens, jej wysokość musi wynosić minimum półtora metra, w zależności od konstrukcji. Przy zastosowaniu grubych belek będzie to nieco więcej.

Istotne jest także zapewnienie odpowiedniej wentylacji, aby uniknąć zaduchu oraz wymusić odpowiedni przepływ powietrza. Jeśli chodzi natomiast o wystrój, warto postawić na lekkie schody wspornikowe, które doskonale się sprawdzą w tym przypadku.

Schowki i szafki

Bardzo dużo miejsca potrafią zająć też duże, niepraktyczne meble. Dlatego sporo można uzyskać przy zastosowaniu odpowiednich szafek i schowków. Do tego celu nadają się wszelkie wnęki i trudno dostępne miejsca, których nie da się wykorzystać w inny sposób.

Jeśli nie ma takich miejsc, warto postawić na jedną, ale dużą szafę, niż kilka mniejszych. Ciekawą opcją jest stworzenie własnej szafy na wymiar, co pozwoli odpowiednio dopasować mebel do pokoju lub salonu. Aranżacja takiej szafy nie jest trudna, ponieważ wystarczy zastosować odpowiednie fronty, aby mebel pasował do wystroju całego pomieszczenia.

Aranżacja małego mieszkania, czyli szukanie przestrzeni

Aranżacja małego mieszkania to często poszukiwanie większej przestrzeni. Można tego dokonać na kilka typowych sposobów:
• łącząc funkcje kilku pomieszczeń w jednym,
• stosując aneks kuchenny,
• budując antresolę,
• oraz odpowiednio zarządzając szafami i schowkami.

Więcej porad znaleźć można na stronach typu AboutDecor w internecie. Im więcej miejsca uda się zaoszczędzić, tym przestronniejszy salon uda się stworzyć.

Twoja reakcja na artykuł?

1
33%
Cieszy
1
33%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
33%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group