Niedziela, 23 stycznia
Imieniny: Łukasza, Marii
Czytających: 3119
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Jak wygląda przyznawanie praw rodzicielskich? Dowiedz się na co musisz się przygotować

Sobota, 25 grudnia 2021, 5:08
Autor: TS
Wałbrzych/Kraj: Jak wygląda przyznawanie praw rodzicielskich? Dowiedz się na co musisz się przygotować
Fot. użyczone
Rozwód to traumatyczne przeżycie dla dorosłych, nie wspominając o dzieciach, dla których rozstanie rodziców to cios, jaki odmienia ich życie na zawsze. Są one bardzo wrażliwe, a ich ogromna miłość do rodziców nie pozwala zrozumieć całej tej ciężkiej sytuacji. Ciągłe obserwowanie kłótni rodziców może skutkować agresywnymi zachowaniami wobec innych osób oraz buntem. Najczęstszym błędem rodziców w trakcie rozwodu jest to, że zapominają o uczuciach dziecka przez maksymalne skupienie na walce z drugim małżonkiem. Przeczytaj niniejszy artykuł i dowiedz się jak możesz uzyskać opiekę rodzicielską po rozwodzie.

Dobro dziecka, czyli dowiedz się czym kieruje się sąd podczas przyznawania opieki rodzicielskiej

Podczas przyznawania opieki sąd kieruje się przede wszystkim dobrem dziecka. Zgodnie z konwencją o prawach dziecka z dnia 20 listopada 1989 roku została określona zasada dobra, mówiąca, że najważniejsze jest, aby jak najlepiej zabezpieczyć interes dziecka. Dobro dziecka to ogół jego spraw osobistych takich jak np. wykształcenie czy gotowość do dorosłego życia oraz spraw materialnych, gdzie celem jest zapewnienie środków do życia. Z tego względu przyznawanie opieki nad dzieckiem się bardzo długotrwałym proces, podczas którego sąd musi dokładnie przeanalizować wszystkie dowody przemawiające za przyznaniem opieki jednemu z rodziców. Jeśli podczas rozwodu jeden z małżonków został uznany za winnego nie oznacza to, że automatycznie traci szansę na uzyskanie opieki nad dzieckiem. Sąd ocenia czego dotyczyła wina małżonka. Bardzo ważne są również warunki rozwoju jakie oboje z rodziców mogą zagwarantować dziecku oraz aktualna sytuacja finansowa.

Jesteś ojcem i masz takie same prawa do opieki jak matka

Z reguły opieka nad dzieckiem jest przyznawana matce zwłaszcza w w okresie wczesnego dzieciństwa, czyli przed 5 rokiem życia. Kiedyś królował stereotyp mówiący, że ojciec nie poradzi sobie z samotnym wychowaniem dziecka, jednak dzisiaj odchodzi się już od tego błędnego stwierdzenia. Udział w podjęciu decyzji bierze Opiniodawczy Zespół Specjalistów Sądowych, jakiego zadanie polega na rozmowie zarówno z obojgiem rodziców jak i dzieckiem, jeżeli jest w stosownym wieku. Dodatkowo jeżeli wiek dziecka na to pozwala może ono wyrazić swoje zdanie, z którym rodziców chcę ono zostać, co sąd także weźmie pod uwagę. Poza warunki materialnymi, bardzo ważna jest więź - taką należy pielęgnować niezależnie od sytuacji małżeńskiej. Więcej o tym jak przygotować się do uzyskania opieki nad dzieckiem i jak rozwiązywać sprawy rodzinne kierując się dobrem dziecka możesz dowiedzieć się pod tym adresem https://www.rozwodznia.pl/sprawy-rodzinne/. Kancelaria Adwokacka Jerzy Chojka wie jak skomplikowane bywa rozwiązywanie spraw rodzinnych przy rozwodzie. Zadbaj o dobro dziecka i dowiedz się jak Ty, jako ojciec możesz ubiegać się o opiekę rodzicielską.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group