Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 2843
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Jakie czynniki mają największy wpływ na kurs złota?

Wtorek, 15 lutego 2022, 7:41
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Jakie czynniki mają największy wpływ na kurs złota?
Fot. użyczone
Jednym z największych atutów metali szlachetnych jest oczywiście stabilność ich wartości. Między innymi dlatego też tak wiele osób inwestuje w złoto. Z niniejszego artykułu dowiedzą się państwo, które elementy mają największy wpływ na kurs złota.

Złoto a waluty

Cena złota w dużym stopniu uzależniona jest od aktualnego popytu i podaży. Złoto w żadnym kraju nie jest oficjalną walutą, ale pomimo tego posiada wiele cech wspólnych z walutami. Osoby inwestujące w złoto bardzo często zwracają uwagę na ujemną korelację notowań złota w stosunku do kursu dolara amerykańskiego. Jeżeli dolar jest słaby to cena złota zazwyczaj idzie w górę. Bardzo rzadko dolar amerykański wzrasta wraz ze złotem. Pamiętać należy o tym, że podaż złota może rosnąć tylko wtedy, gdy wzrośnie produkcja kopalń. Inaczej wygląda oczywiście sytuacja w przypadku walut, gdzie każde państwo ma możliwość dodrukowania dowolnej ilości. W dużej mierze to właśnie ta zależność sprawia, że aktywa inwestorów zabezpieczone są przed spadkiem siły nabywczej. Aktualna cena złota.

Inflacja

Na kurs złota bezpośredni wpływ ma także inflacja i oczekiwania inflacyjne. To właśnie inflacja w mniejszym lub większym stopniu wpływa na postrzeganie złota przez konsumentów i inwestorów. Oczekiwania inflacyjne bardzo często mają przełożenie na siłę nabywczą pieniądza, a dokładniej mówiąc na decyzję dotyczące zakupu poszczególnych dóbr lub odkładania pieniędzy.

Aktualna cena ropy naftowej

Na kurs złota bardzo duży wpływ ma również aktualna cena ropy naftowej. Mowa tutaj oczywiście o jednym z najbardziej strategicznych surowców na świecie. Jak łatwo się domyślić przy wzroście ceny ropy naftowej automatycznie wzrastają koszty poszczególnych przedsiębiorstw. Wspomniana powyżej inflacja sprawia, że wzrastają ceny towarów i usług. Większe ceny ropy naftowej stymulują wzrost ceny złota. Największe impulsy inflacyjne powstają zazwyczaj wtedy, gdy dochodzi do wybuchu konfliktu zbrojnego w regionach, które są kluczowe dla produkcji ropy naftowej.

Stopy procentowe

Aktualny kurs złota bardzo często powiązany jest także ze stopami procentowymi. Pamiętać należy o tym, że to właśnie stopy procentowe są jednym z najważniejszych elementów jeżeli chodzi o wycenę poszczególnych aktywów finansowych. W dużej mierze wynika to z tego, że to właśnie stopy procentowe najdokładniej odzwierciedlają realne koszty pozyskiwania pieniądza. Zmiany stóp procentowych mają bezpośredni wpływ nie tylko na wydatki konsumentów, ale również na produkcję kopalń złota. Jeżeli niskie stopy utrzymują się przez dłuższy okres czasu to może wówczas dojść do przegrzania gospodarki, a dokładniej mówiąc do pojawienia się recesji. Na cenę złota wpływ mają nie tylko stopy procentowe i inflacja w Stanach Zjednoczonych, ale na całym świecie.

Rynki finansowe

Osoby, które chcą inwestować w złoto powinny na bieżąco śledzić aktualną sytuację na rynkach finansowych. Jak łatwo się domyślić przy większych wstrząsach na rynku finansowych inwestorzy rozglądają się za wysokiej jakości aktywami płynnymi, do których można zaliczyć oczywiście złoto. Wielu doświadczonych inwestorów wykorzystuje właśnie olbrzymi potencjał złota do łagodzenia strat. Mniejsze i większe zawirowania na rynkach finansowym znacząco zmieniają tolerancję inwestorów na ryzyko inwestowania. Przy zarządzaniu własnym portfelem bardzo duży nacisk kładziony jest na dywersyfikację aktywów.

Działania polityczne

Znaczy wzrost napięcia politycznego w danym kraju może mieć duży wpływ na kurs złota. Największe ryzyko polityczne pojawia się oczywiście przy ryzyku wybuchu wojny. Przy dużych konfliktach przestają funkcjonować podstawowe reguły ekonomii, dlatego też wszelkie aktywa finansowe znacząco tracą na wartości. Pamiętać należy również o tym, że na kurs złota duży wpływ ma także bank centralny, który często gromadzi rezerwy właśnie w złocie. W dzisiejszych czasach złoto skupowane jest przede wszystkim przez kraje, które mocno się rozwijają.

Podaż złota

Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że na cenę złota ma bezpośredni wpływ jego podaż. W dzisiejszych czasach podaż złota pochodzi nie tylko z produkcji kopalń, ale również z odzysku ze złotych wyrobów. W niedalekiej przeszłości podaż zwiększana była przez banki centralne i międzynarodowe, które znacząco zwiększały wyprzedaże złota. Ewentualny spadek podaży złota może spowodować wzrost ceny. Podaż w dużym stopniu uzależniona jest od sytuacji gospodarczej w danym kraju, a dokładniej mówiąc od wzrostu dochodów ludności. Im większy dochód tym oczywiście wzrastają wydatki na zakup złota. Ludzie coraz częściej racjonalnie dywersyfikują swoje oszczędności, dlatego też część pieniędzy inwestują właśnie w złoto.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
1
33%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
33%
Smuci
0
0%
Złości
1
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group