Środa, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 5404
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Jakie drzewka owocowe warto wybrać, przygotowując szkółki drzew owocowych?

Środa, 6 kwietnia 2022, 6:32
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Jakie drzewka owocowe warto wybrać, przygotowując szkółki drzew owocowych?
Fot. użyczone
Prowadzenie własnej szkółki sadowniczej lub plantacji to duże wyzwanie. Aby osiągnąć sukces w tym zakresie, konieczne jest nie tylko podejmowanie właściwych decyzji dotyczących uprawy drzewek (w tym np. w kwestii wyboru odpowiedniego nawozu lub miejsca odpowiedniego pod kątem nasłonecznienia). Niezwykle ważny jest właściwy wybór drzewek owocowych jeszcze przed przystąpieniem do hodowli.

Decyzje w tym zakresie powinny być uzależnione nie tylko od tego, jakie są wymogi poszczególnych drzewek, ale także od smaku ich owoców. Jakie drzewa owocowe warto wybrać podczas prowadzenia szkółki drzewek owocowych? Jeśli poszukujesz odpowiedzi na to oraz wiele innych pytań, koniecznie przeczytaj poniższy tekst.

Dlaczego odpowiedni wybór drzewek sadowniczych jest ważny?

Wbrew pozorom, odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Abstrahując od walorów estetycznych drzewek sadowniczych, kluczowa jest w takich przypadkach opłacalność uprawy. Rośliny uprawne to nie tylko rekreacja, lecz przede wszystkim biznes i kwestie finansowe. Taki stan rzeczy oznacza, że należy wybrać takie odmiany drzewek owocowych, które będą przez lata zapewniać przez lata soczyste, zdrowe owoce. Oczywiste jest, że aby było to możliwe, trzeba wybrać takie rośliny, których warunki uprawy odpowiadają klimatowi w Polsce.

Szkółka drzew owocowych — jakie drzewka warto wybrać?

Gatunki drzew sadowniczych, które od dziesięcioleci cieszą się w Polsce dużą popularnością, to między innymi:

• brzoskwinie, czyli jedne z najpopularniejszych w Polsce owoców. Obecnie uprawia się różne gatunki brzoskwini. Są to na przykład: brzoskwinia miniaturowa (gatunek ten daje żółte owoce z czerwonym rumieńcem i wymaga wilgotnej, żyznej gleby), brzoskwinia typu Harnaś (pomarańczowoczerwone owoce; odmiana ta jest silnie wrażliwa na niskie temperatury, o czym należy pamiętać podczas uprawy w północno-wschodniej Polsce) oraz brzoskwinia INKA (wyjątkowo wysokie drzewa, których wysokość może wynieść nawet pięć metrów);

• czereśnie. Podobnie jak w przypadku brzoskwiń, także czereśnie uprawia się w Polsce w różnych odmianach. Należą do nich między innymi: czereśnia Donissena (charakterystyczne, jaskrawo żółte owoce) oraz czereśnia Hedelfińska (gatunek ten cieszy się wielką popularnością z uwagi na czerwonobrązowe owoce o słodkim smaku).

Jakie jeszcze rośliny owocowe uprawia się w polskich szkółkach sadowniczych?

Brzoskwinie oraz czereśnie to ważne, ale nie jedyne owoce w Polsce, które pochodzą z krajowych szkółek sadowniczych. Oprócz tego, do roślin chętnie wybieranych przez naszych sadowników należy między innymi grusza. Także w tym przypadku dostępnych jest wiele odmian, które różnią się między sobą pod kątem wyglądu i smaku owoców, wymagań w zakresie uprawy czy wreszcie wielkości drzew.

Przykładowo, grusza cukrówka daje owoce, które cechują się wyjątkowo słodkim smakiem i są silnie soczyste. Ponieważ drzewa te obfitują bardzo obficie, grusza cukrówka cieszy się popularnością wśród właścicieli sadów. Z kolei grusza klapsa-faworytka daje lepsze efekty w przypadku hodowli krzyżowej, a jej owoce charakteryzują się aromatycznym smakiem. Jeszcze inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku gruszki konferencja — tu smak owoców zależy w dużej mierze od tego, jaki rodzaj gleby zostanie wybrany na uprawę.

Jabłoń

Do drzew owocowych, które są chętnie uprawiane przez sadowników w Polsce, należą również jabłonie. Jabłoń ananas berżenicki jest charakterystyczna z uwagi na jasnozielone jabłka z domieszką żółci. Mimo to, smak tych jabłek jest pełen słodyczy, choć dość łagodny. Ponieważ ten typ jabłoni jest zazwyczaj mało wybredny w kwestii nasłonecznienia, rodzaju gleby czy oblewania, wariant ten stanowi dobrą opcję szczególnie dla początkujących sadowników.

Inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku jabłoni „cesarz Wilhelm”. Jabłka tej odmiany mają charakterystyczny, korzenny smak i są kruche. Z tego powodu nadają się świetnie podczas przygotowywania domowych przetworów oraz ciast. Z drugiej strony należy pamiętać, że podczas uprawy trzeba użyć kompostu, a drzewka wymagają systematycznego skracania pędów — szczególnie po posadzeniu.

Prowadzenie szkółki drzewek owocowych. Podsumowanie

Jak wybrać drzewka owocowe, by prowadzenie plantacji okazało się sukcesem? Niestety, nie sposób udzielić na to pytanie krótkiej, jednoznacznej odpowiedzi. Przykładowo, na rynku jest dostępnych co najmniej kilkanaście różnych odmian drzewa czereśniowego. Które z nich należy wybrać, by móc cieszyć się obfitą uprawą? Niestety, kwestia ta jest zbyt obszerna, by móc wyczerpać temat w jednym tekście.

Taki stan rzeczy nie oznacza jednak, że sprawne prowadzenie szkółki sadowniczej jest niewykonalne. Wręcz przeciwnie. Niezbędnym warunkiem jest w takim przypadku skorzystanie z oferty renomowanego sprzedawcy w branży. Do takich należy między innymi sklep Podkarpackie Sady, w którego ofercie znajdują się między innymi sadzonki drzew owocowych (asortyment obejmuje między innymi gatunki, które zostały opisane w tekście).

źródło: http://zakladanie-ogrodow-poznan.com.pl/uprawa-poziomek-.html

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group