Niedziela, 23 stycznia
Imieniny: Łukasza, Marii
Czytających: 2782
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Jakie informacje muszą znajdować się na etykietach produktów spożywczych?

Środa, 1 grudnia 2021, 6:45
Autor: artykuł zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Jakie informacje muszą znajdować się na etykietach produktów spożywczych?
Fot. użyczone
Opakowania artykułów żywnościowych muszą zawierać odpowiednie informacje dotyczące m.in. rodzaju produktu, jego składu czy miejsca wytworzenia. Ta konieczność wynika z przepisów prawa. Stosowne dane należy umieścić na etykietach. Warto więc wiedzieć, co powinno się na nich znaleźć.

Etykiety artykułów żywnościowych i ich kluczowe funkcje

Etykiety umieszczane na opakowaniach produktów spożywczych pełnią dwie ważne funkcje. Jedna z nich związana jest z marketingiem. Pod tym względem celem etykiety jest przyciągnięcie uwagi potencjalnego konsumenta, wyróżnienie artykułu danej firmy na tle konkurencji i zachęcenie do jego zakupu. W przypadku produktów spożywczych równie istotna jest jednak funkcja informacyjna. Etykiety muszą bowiem zawierać wszystkie istotne z perspektywy klienta dane dotyczące charakterystyki opatrzonego nimi towaru. Wymóg ten jest usankcjonowany przepisami prawa.

Należy więc zadbać o to, aby opakowania produktów spożywczych łączyły obie funkcje, tj. były zarazem ciekawe i estetyczne, jak i zawierały odpowiednie informacje przedstawione w jak najbardziej czytelny sposób (uwaga: w przypadku artykułów żywnościowych wielkość czcionki na nalepkach również jest odgórnie ustalona według specjalnych przepisów). Chcąc osiągnąć taki efekt, najlepiej zlecić ich projekt doświadczonemu grafikowi, a wykonanie profesjonalnej firmie poligraficznej, jaką jest drukarnie etykiet.

Jakie dane muszą znaleźć się na etykietach produktów spożywczych?

Przygotowując etykietę artykułu żywnościowego, należy wiedzieć, jakie dane muszą bezwzględnie znaleźć się na tego typu towarach. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, opakowania wypuszczonych na rynek produktów spożywczych powinny zawierać:
• konkretną nazwę danego artykułu;
• skład, czyli szczegółowy spis ingredientów, które występują w danym produkcie spożywczym. Powinny być one wymienione w kolejności od tych, których występuje najwięcej, do tych, których jest najmniej. Konieczne jest także wyszczególnienie składników mających właściwości alergizujące (można np. zaznaczyć je przy pomocy pogrubionej czcionki). Co istotne, wymóg przedstawienia wykazu składników nie dotyczy niektórych produktów – głównie tych, które zawierają wyłącznie jeden składnik. Wyłączone są z niego także m.in. świeże owoce i warzywa, ocet, ser, masło czy woda gazowana;
• dane dotyczące wartości odżywczej produktu (warto pamiętać, że są towary zwolnione z tego obowiązku);
• termin wskazujący na datę przydatności artykułu żywnościowego do spożycia;
• dane pozwalające określić miejsce, z którego pochodzi dany produkt;
• informacje na temat producenta artykułu (jego adres);
• informacje wskazujące na sposób oraz warunki przechowywania i użytkowania danego produktu;
• numer oznaczający partię produkcyjną;
• dane na temat liczby sztuk lub zawartości netto danego produktu żywnościowego.

Ponadto przygotowując etykiety na butelki z alkoholowymi trunkami, należy podać procentową zawartość alkoholu. Dotyczy to napojów, w których wynosi ona objętościowo więcej niż 1,2%.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
100%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group