Piątek, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 4376
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Jakie odżywki i suplementy diety warto stosować?

Środa, 10 sierpnia 2022, 6:36
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Jakie odżywki i suplementy diety warto stosować?
Fot. użyczone
Chcesz sprawdzić jakie odżywki i suplementy diety dla sportowców warto kupić, skoro w sklepie internetowym możesz znaleźć ich tysiące? Białko w proszku dobrej jakości? Najlepsza kreatyna?

Odżywki i suplementy diety - co to takiego?

To  czym jest suplement diety jest kwestią regulowaną prawnie. W krajach rozwiniętych nie powinno być mowy o sprzedawaniu "kota w worku" i liczeniu na naiwność potencjalnych konsumentów. W rzeczywistości bywa różnie, jeśli by jednak trzymać się przepisów prawa to za suplement uznać należy środek spożywczy charakteryzujący się konkretnymi cechami:
• ma on być źródłem substancji wykazujących efekt fizjologiczny na organizm - mogą to być witaminy, składniki mineralne, makroskładniki, błonnik czy inne substancje
• nie może powodować zaburzeń fizjologicznych funkcji organizmu
• nie może charakteryzować się wpływem odpowiednim dla produktów leczniczych 

Reasumując - suplementy powinny więc być elementami diety (żywnością), wspierającą nas w zbilansowaniu jadłospisu. Nie leczą, a jedynie mogą wspierać organizm i działać prewencyjnie względem niedoborów. Nie bez powodu na opakowaniu każdego supla znajdziecie też wzmiankę o tym, że nie może być on substytutem zróżnicowanej diety - po suplementację należy sięgać w momencie kiedy "oręż dietetyczny" jest na wyczerpaniu.

Po co stosuje się odżywki?

Stanowią one przede wszystkim uzupełnienie jadłospisu, który powinien być oparty o zdrową żywność. W momencie kiedy Twoja codzienna dieta jest nieco niedoborowa w białko, a nie widzisz możliwości dostarczenia ich w większej ilości/o odpowiedniej porze wraz z żywnością konwencjonalną - z odsieczą przychodzą odżywki białkowe. Gdy Twój jadłospis jest niedoborowy w którąś z witamin (np. B12 w przypadku diet roślinnych, czy D u wszystkich w miesiącach pozaletnich, kiedy synteza skórna niemal nie zachodzi) - stosujesz te związki w postaci wspomagania suplementacyjnego.

Osobną podgrupę stanowią przekąski i słodycze dedykowane atletom - te mają za zadanie nieco "odciążyć dietetycznie", stanowiąc zdrowszą alternatywę dla klasycznych odpowiedników, ale także dostarczyć nieco pozytywnych wrażeń kulinarnych - by nawet będąc na ścisłej diecie móc wybrać produkt z gatunku "słodyczy", ale ubogi w cukry proste, za to obfitujący w np. proteiny.

Kiedy odżywki dla sportowców mają prawo działać?

Kiedy zadbasz o podstawowe założenia - prawidłowo zbilansowaną dietę i solidny trening - oba aspekty opracowane indywidualnie i wykonywane z zaangażowaniem. Dopiero wtedy preparat dedykowany w sporcie ma możliwość "rozwinięcia skrzydeł". W innym wypadku - może zamaskujesz pewne niedoskonałości, może oddalisz widmo kontuzji lub przyczynisz się do poprawy formy sportowej, jednak same suplementy diety dla sportowców nigdy nie zastąpią wysokiej jakości podstaw - diety, treningu i regeneracji.

Dla wsparcia wysiłków dłuższych warto rozważyć azotany i beta-alaninę, a gdy poszukujesz pobudzenia i skupienia - nic nie pomoże lepiej niż kofeina. Ważne by nie szukać udziwnień i rewolucyjnych rozwiązań, które zazwyczaj nie oferują zbyt wiele.

Które suplementy i odżywki działają?

Nim rozpędzisz się z zakupami w sklepie stacjonarnym lub online z dostawą - zerknij w skład produktów które chcesz kupić. Celuj przede wszystkim w te oparte o podstawowe, dobrze przebadane substancje na których najbardziej Ci zależy.
Jeśli Twoja dieta ma pewne niedociągnięcia których nie jesteś w stanie poprawić - celuj w pojedyncze substancje odżywcze.

Jeśli natomiast potrzebujesz typowego wsparcia rozwoju formy sportowej - warto pokusić się o wybór suplementów tzw. ergogenicznych, a więc wspierających rozwój sportowca i jego regenerację. Królem przyrostów masy mięśniowej od lat pozostaje kreatyna - solidna, dobrze udokumentowana naukowo i bezpieczna podstawa suplementacji.

Twoja reakcja na artykuł?

2
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group