Sobota, 8 stycznia 2011, 13:04
Aktualizacja: Niedziela, 9 stycznia 2011, 8:50
Autor: red
Kolarze Jamy zaliczyli udany sezon
Kolejny rok zapisuje w swojej historii KKW Jama Wałbrzych, odnosząc przy tym najlepsze wyniki w historii klubu.

Miniony sezon przyniósł zmianę sponsora tytularnego. Pomagająca od początku działalności klubu firma JAMA Marka Piekaja zdecydowała się na rozszerzenie współpracy z klubem. W związku z tym, w sezonie 2010 kolarze Jamy startowali w zawodach pod nazwą KKW JAMA Wałbrzych. Przed rozpoczęciem startów w 2010 roku miało także miejsce inne ważne wydarzenie, jakim był wyjazd kolarzy na obóz przygotowawczy do Chorwacji pod okiem trenera Adama Szczurowskiego.

Pierwszym ważnym sprawdzianem formy w 2010 roku był wyścig o Puchar Prezydenta Zielonej Góry będący Eliminacją do Olimpiady Młodzieży w kat. Junior Młodszy oraz wyścigiem o Międzywojewódzkie Mistrzostwo Młodzików (z powodu braku Mistrzostw Polski w kat. Młodzik jest to najważniejszy wyścig w tej kat. wiekowej). W wyścigu znakomicie zaprezentowali się przede wszystkim Krzysztof Bujalski, który zwyciężył w rywalizacji Młodzików oraz Łukasz Winiarski, który na metę dotarł zaraz za nim. W pierwszej 10 znalazł się także Filip Helta zajmując 8 miejsce. Patrycja Piotrowska w kat. Młodziczka, podobnie jak Filip, wywalczyła 8 miejsce. W wyścigach kat. Junior Młodszy i Juniorka Młodsza jedynym zawodnikiem, który wywalczył punkty kwalifikacyjne był Łukasz Szymczuk, który zajął 22 miejsce i wywalczył 4 pkt. Pechowo zapamięta ten wyścig Michał Czapla, który będąc w bardzo dobrej formie u progu sezonu jadąc w czołówce zanotował poważny upadek, czego efektem było złamanie ręki z przemieszczeniem, pęknięty łuk brwiowy i lekkie wstrząśnienie mózgu.

Jednak najbardziej cieszyły sukcesy zawodników KKW w rozgrywanych w Polsce prestiżowych imprezach zaliczanych do kalendarza UCI. Już podczas pierwszego wyścigu rozgrywanego w Jeleniej Górze - Maja Włoszczowska MTB Race - swoją formę z początku sezonu potwierdzili zawodnicy w kat. Młodzik Łukasz Winiarski, który zajął 2 miejsce przegrywając na finiszu o 0.01 s , Krzysiek Bujalski, który stanął na najniższym stopniu podium oraz Filip Helta, który zajął 5 miejsce. Także Łukasz Szymczuk w kat. Junior Młodszy spisał się bardzo dobrze kończąc wyścig tuż za podium na 4 pozycji.

Następnie przyszła kolej na serię wyścigów Vacansoleil Grand Prix MTB organizowaną przez Team Czesława Langa. Podczas pierwszej edycji w Bielawie świetnie spisali się Łukasz Winiarski i Krzysiek Bujalski, którzy zajęli odpowiednio pierwsze i drugie miejsce potwierdzając swoje aspiracje do walki o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej cyklu. Jednak już kolejna edycja rozgrywana 12.06 na lotnisku w Olsztynie pokazała, że zwycięstwo nie przyjdzie łatwo. Załamanie formy i całkowicie odmienna trasa, spowodowały, że Łukasz ukończył wyścig dopiero na 10 pozycji, a Krzysiek zajął 13 lokatę. Podczas kolejnej edycji cyklu rozgrywanej w Nałęczowie, Krzysiek i Łukasz potwierdzili dobrą formę zajmując odpowiednio miejsce 5 i 7 przez co nadal liczyli się w walce o końcowe zwycięstwo, a także Filip Helta, który ukończył wyścig na 9 pozycji. Bardzo dobrze pojechała także Patrycja Piotrowska, która na poprzednich edycjach zajmowała miejsca poza czołową 10, tym razem uplasowała się na 7 lokacie.
Po przerwie wakacyjnej czekały nas jeszcze 2 edycje - 11.09 w Białymstoku i finał, który odbywał się tydzień później w Szczawnie-Zdroju. W Białymstoku nie zawiódł Łukasz Winiarski w pięknym stylu wygrał wyścig i jego strata do lidera przed ostatnią edycją zmalała do 4 pkt. Patrycja Piotrowska także pokazała, że jest w formie osiągając swój życiowy wynik i zajmując 6 lokatę. Przed finałem KKW było w bardzo dobrej sytuacji, a bliskość trasy, która znajduje się kilka kilometrów za Wałbrzychem i świetna znajomość jej przez zawodników, tylko potęgowały oczekiwania.

Jako pierwsze na starcie w Szczawnie-Zdroju stanęły Karolina Piotrowska i Roksana Eksterowicz. Obydwie pojechały na miarę oczekiwań zajmując odpowiednio 7 i 9 miejsce. W następnym wyścigu na stracie stanęli zawodnicy kat. Młodzik, z którymi KKW JAMA wiązało największe nadzieje. Łukasz Winiarski po efektownej walce wygrał wyścig, a dzięki temu klasyfikację generalną i historyczne pierwsze zwycięstwo zawodnika KKW stało się faktem. Filip Helta ukończył wyścig na 6 miejscu i 10 w klasyfikacji generalnej, a Krzysiek Bujalski, który nie ukończył finałowej edycji, w końcowej klasyfikacji był 7. Patrycja Piotrowska zajmując 9 miejsce przesunęła się w klasyfikacji generalnej na bardzo dobre 5 miejsce. W kategorii Juniorów Młodszych, po przerwie spowodowanej kontuzją, pierwszy raz w tym sezonie w cyklu Vacansoleil Grand Prix MTB wystartował Michał Czapla. Po genialnej jeździe ze znacząca przewagą wygrał wyścig i choć to był jego jedyny start w cyklu, to w klasyfikacji generalnej zajął 9 miejsce. Łukasz Szymczuk dobrą jazdą zapewnił sobie 7 miejsce i 11 w klasyfikacji końcowej. Nasz jedynak w kategorii Junior Dawid Bujalski pokazał, że wraca do wysokiej formy zajmując w finałowej edycji 7 miejsce.

Wartym uwagi jest także start KKW JAMA w Mistrzostwach Polski MTB Cross Country rozgrywanych 16-18.07 w Wałbrzychu. Znaczące sukcesy odnieśli najmłodsi, dla których nie jest to impreza rangi mistrzowskiej. Na domowej trasie nie zawiedli odnoszący największe sukcesy dla KKW Młodzicy - Łukasz Winiarski wygrał, a tuż za nim na mecie pojawił się Krzysiek Bujalski zdobywając kolejny dublet w ważnej imprezie w tym sezonie. W kolejnym wyścigu Michał Czapla zajął wysokie 5 miejsce w swoim pierwszym wyścigu po kontuzji, tracąc kilkadziesiąt sekund do podium. W kategorii Juniorek Młodszych kolejny udany start zaliczyła Karolina Piotrowska, która wywalczyła 7 miejsce oraz 11 na mecie Paulina Nalepa. Należy także wyróżnić udany start najstarszych zawodników KKW. W kategorii Masters I Piotr Iciaszek był 5, a Mariusz Piotrowski zajął 4 miejsce w kategorii Masters II

W klasyfikacjach indywidualnych PZKol MTB za rok 2010 nasi zawodnicy zajmowali miejsca na początku drugiej dziesiątki. Roksana Eksterowicz ukończyła ogólnopolską rywalizację na 11 miejscu w kategorii Juniorka, Karolina Piotrowska była 12 wśród Juniorek Młodszych. Na tej samej lokacie sezon ukończył Michał Czapla, a Łukasz Szymczuk był 14 w kategorii Junior Młodszy. Nasz jedyny zawodnik w kategorii Junior Dawid Bujalski zakończył rywalizację na 13 miejscu. Mimo średnich wyników w klasyfikacji ogólnopolskiej na poziomie Dolnego Śląska w klasyfikacjach indywidualnych zawodnicy KKW osiągali znaczące sukcesy. W kategorii Młodzik całe podium należało dla KKW. Zwyciężył Łukasz Winiarski przed Krzyśkiem Bujalskim i Filipem Heltą. W kategorii Junior Młodszy wśród chłopców 3 miejsce zajął Michał Czapla, a wśród dziewcząt tym samym wynikiem może się pochwalić Karolina Piotrowska. Na najwyższym stopniu podium w kategorii Junior stanął Dawid Bujalski, a Roksana Eksterowicz startująca zarówno w wyścigach MTB jak i szosowych zajęła 3 miejsce w tej drugiej specjalności także w kategorii Juniorek.

Oprócz startów w dyscyplinie cross country KKW JAMA posiada w swoich szeregach zawodników startujących w Maratonach MTB. W minionym sezonie startowali oni w jednym z czołowych cyklów w Polsce ESKA Bike Maraton. W całym sezonie wyróżniali się: Tomasz Mach, który w kategorii M2 na dystansie GIGA zajął 6 miejsce w klasyfikacji generalnej, Artur Mach, który zdobył w końcowej klasyfikacji kategorii M4 na dystansie GIGA 8 miejsce, ale przede wszystkim Piotr Iciaszek, który zwyciężył w klasyfikacji generalnej kategorii M3 na dystansie MINI wygrywając 6 z 8 edycji, na których wystartował. KKW JAMA wystartował także w wyścigu etapowym Bike Adventure rozgrywanym w okolicach Jeleniej Góry. Dzięki świetnej jeździe przede wszystkim Adama Drahana, który zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej oraz Damiana Blachnika, który zajął miejsce na drugim stopniu podium, ale także reszty zespołu - Tomka Macha, Marcina Janiszewskiego i Marcina Wiśniewskiego - KKW JAMA zdobył pierwsze miejsce w drużynowej klasyfikacji generalnej.

Oprócz sukcesów sportowych KKW osiągała w minionym sezonie także sukcesy organizacyjne. Klub był współorganizatorem Mistrzostw Polski MTB Cross Country rozgrywanych w Wałbrzychu, a także organizatorem cyklu dolnośląskich wyścigów rozgrywanych w Wałbrzychu i okolicach „Górale na Start”.

Rok 2010 był kolejnym bardzo udanym sezonem w krótkiej historii Klubu. Zostały pobite kolejne rekordowe wyniki i KKW oprócz sukcesów na arenie wojewódzkiej osiągał znaczące sukcesy na wyścigach rangi ogólnopolskiej.

Przygotowania do kolejnego sezonu zostały już rozpoczęte, aby przyszły sezon był jeszcze lepszy. KKW JAMA, tak jak w roku poprzednim, będzie szlifować formę na obozie przygotowawczym w Chorwacji, a jako pierwszy ważny sprawdzian zaplanowany jest start w wyścigu Kamptal-Klassik-Trophy rozgrywanym w Austrii 26-27 marca, który zaliczany jest do kalendarza UCI. Tak jak w roku ubiegłym Klub jest organizatorem cyklu wyścigów "Górale na Start", na które już teraz serdecznie wszystkich zapraszamy. Do zobaczenia na trasach w sezonie 2011.