Poniedziałek, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 3570
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szczawno-Zdrój: Jan Trebunia–Tutka i Mirosław Kowalik w Teatrze Zdrojowym

Sobota, 26 lipca 2014, 6:25
Aktualizacja: Poniedziałek, 28 lipca 2014, 16:10
Autor: red.
Szczawno-Zdrój: Jan Trebunia–Tutka i Mirosław Kowalik w Teatrze Zdrojowym
Fot. Robert Bajek
W miniony czwartek w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie–Zdroju odbył się koncert, podczas którego wystąpili JAN TREBUNIA TUTKA & Mirek Kowalik z połączonymi zespołami eMBand i Jazgot.

Pochodzący z Zakopanego Jan Trebunia-Tutka jest absolwentem Wydziału Lutnictwa Liceum Plastycznego im. Antoniego Kenara w Zakopanem a także Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. Gra na skrzypcach własnej konstrukcji. Koncertuje między innymi z zespołem góralskim Trebunie-Tutki, który tworzy rodzina pasjonatów podhalańskiego folkloru.

Zespól koncertował w wielu krajach na trzech kontynentach. Jest laureatem wielu nagród, wśród których między innymi znajdują się: "Act of the Year" na World Music Music Expo '94 w Berlinie, „Indywidualność Roku '95" przyznana przez TVP, Grand Prix za „Podniesienie" na MFFK Niepokalanów '99 czy "Honorowy Ambasador Polszczyzny" 2008 przyznany przez Radę Języka Polskiego. Na swoim koncie zespół ma też kilka nominacji do "Fryderyka".

Jan Trebunia-Tutka równie często współpracuje z Mirosławem Kowalikiem - basistą zespołu "Raz Dwa Trzy", kompozytorem, autorem tekstów i producentem muzycznym. Efektem tej współpracy jest między innymi wypełniona charakterystyczną, góralską muzyką i nawiązującymi do życia codziennego tekstami płyta "Góry w sercu". W szczawieńskim koncercie udział wzięła również Orkiestra Rozrywkowa Miasta Jaworzna - "eM Band", oraz zespół "Jazgot", który w zupełnie niecodzienny i wyjątkowy sposób łączy tradycję z nowoczesnością. "Jazgot" jest autorem kilku płyt, brał też między innymi udział w projekcie Jana Trebuni-Tutki i Mirka Kowalika - "Góry w sercu". Oprócz kontynuowania i rozwijania kariery muzycznej Jan Trebunia-Tutka projektuje też stroje, charakteryzujące się góralskimi, a konkretnie podhalańskimi motywami.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group