Wtorek, 23 lipca
Imieniny: Bogny, Brygidy
Czytających: 4714
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Sokołowsko: Jazz w Sokołowsku

Sobota, 2 września 2023, 6:34
Autor: red
REGION, Sokołowsko: Jazz w Sokołowsku
Fot. organizatorzy
Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ, organizatorzy Sanatorium Dźwięku (Zuzanna Fogtt i Gerard Lebik) oraz norweskiego festiwalu Punkt (Jan Bang i Erik Honoré) zapraszają na pierwszą edycję Sokołowsko Jazz, która odbędzie się między 8 a 10 września w Sokołowsku ze swoją kontynuacją w marcu przyszłego roku. Bilety są dostępne w Going.
- Trzy lata temu zostałem zaproszony przez Zuzannę Fogtt i Fundację In Situ do wykuratorowania jednodniowej uroczystości poświęconej Tomaszowi Stańko. Kiedy po raz pierwszy przyjechałem do Sokołowska, pomyślałem, że to polski odpowiednik miasteczka Cicely na Alasce. To wyimaginowany portret wioski w słynnym programie telewizyjnym "Przystanek Alaska" z początku lat 90. To malutkie miejsce wypełnione wyjątkowymi ludźmi, którzy bardzo poważnie i z pasją podchodzą do sztuki. Przy bardzo zadowalającej frekwencji kuratorowanego przeze mnie wydarzenia, pomimo ograniczeń pandemicznych, powstał pomysł stworzenia nowego festiwalu poświęconego muzyce improwizowanej i jazzowi — mówi Piotr Turkiewicz, jeden z kuratorów Sokołowsko Jazz.

Scena norweska i tzw. "dźwięk północy" jako główna siła tworząca europejski jazz — to właśnie te idee są inspiracją dla programu tegorocznego Sokołowsko Jazz, składającego się z zamówień kompozytorskich, premierowych kolaboracji między artystami i artystkami, a także prób zdefiniowania jednego z filarów partnerskiego festiwalu PUNKT — "sztuki remiksu". Kuratorami festiwalu są: Piotr Turkiewicz, Martel Ollerenshaw, Erik Honoré oraz Jan Bang.

Powszechnie uznawany perkusista, kładący nacisk głównie na groove, sceniczną kreatywność i dynamikę - Gard Nilssen zaprezentuje swój projekt Acoustic Unity. Ducha tego współtworzonego przez Pettera Eldha i André Rolighetena wydawnictwa ECM oddaje recenzja The New York Times: "Pan Nilssen i jego partnerzy tworzą przyzwoity free-bopowy zgiełk, ziemisty i często swingujący".

Jednym z dzieł stworzonych na potrzeby festiwalu będzie eksploracja współczesnej klasyki i elektroniki autorstwa Lutosławski Quartet (Roksana Kwaśnikowska, Marcin Markowicz, Artur Rozmysłowicz i Maciej Młodawski) — jednego z czołowych kwartetów smyczkowych w Polsce. Rezydenci Narodowego Forum Muzyki wystąpią premierowo u boku norweskich artystów: Arve Henriksena, Jana Banga oraz Erika Honoré.

Reprezentanci młodej polskiej sceny jazzowej Andrzej Konieczny, Fryderyk Szulgit, Kacper Krupa i Paweł Stachowiak tworzący akustyczny kwartet Siema Ziemia splotą się w swojej kolektywnej improwizacji jazzowej i swoich wizjach breakbeatu, footworku oraz juke.

Wszechstronna kompozytorka i pianistka Joanna Duda połączy siły z utytułowanym skrzypkiem, Erlendem Apnesethem. Dzięki ich innowacyjnemu podejściu do swoich instrumentów, a także poza jazzem — do muzyki folkowej i filmowej możemy spodziewać się gobelinu dźwięków zacierając gatunkowe granice.

W programie również MOTIF — nordycki zespół z dwudziestoletnim stażem, w którego skład wchodzą jedni z najlepszych muzyków norweskiej i niemieckiej sceny jazzowej, w tym Atle Nymo, Eivind Lønning, Håkon Mjåset Johansen, Håvard Wiik i Ole Morten Vågan.

Twoja reakcja na artykuł?

3
75%
Cieszy
1
25%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group