Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 4333
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Szczawno-Zdrój: Jest porozumienie

Piątek, 12 lipca 2019, 11:32
Aktualizacja: 19:17
Autor: red
REGION, Szczawno-Zdrój: Jest porozumienie
Fot. UM Szczawno–Zdrój
Gmina Szczawno–Zdrój jest jednym z pierwszych samorządów na Dolnym Śląsku, które włączyły się w obsługę rządowego programu „Czyste powietrze”. Program umożliwia mieszkańcom pozyskanie pieniędzy m.in. na wymianę pieców kopciuchów i ocieplenie domów.

Pierwsze 16 gmin podpisało w tej sprawie porozumienia z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w środę 10 lipca. W imieniu gminy Szczawno-Zdrój dokument podpisał burmistrz Marek Fedoruk.
- Będziemy m.in. udzielać informacji i pomagać mieszkańcom w wypełnianiu wniosków – mówi burmistrz Marek Fedoruk. – Program Czyste powietrze to kolejna szansa na ograniczanie tzw. niskiej emisji i walki ze smogiem, dla nas jako gminy uzdrowiskowej, są t3o priorytetowe kwestie.

Gminy będą także przyjmowały wnioski (oraz ich ewentualne korekty), dokonają również ich oceny i weryfikacji.

Jak podaje WFOŚiGW, od jesieni ub. roku, kiedy program został uruchomiony, działają cztery punkty obsługi klienta programu "Czyste Powietrze", prowadzone przez WFOŚiGW we Wrocławiu w: stolicy regionu, Wałbrzychu, Jeleniej Górze i Legnicy. Teraz liczba takich punktów będzie rosła, wraz z przystępowaniem kolejnych samorządów do obsługi programu.

W Szczawnie-Zdroju od dwóch lat prowadzona jest polityka zmierzająca do ograniczania zanieczyszczenia powietrza w sezonie grzewczym przez piece opalane tradycyjnym węglem. W latach 2017-2018 dzięki udziałowi w programie Kawka w Szczawnie zlikwidowano blisko 230 palenisk węglowych. W czerwcu tego roku gmina wraz z innymi samorządami złożyła wniosek do IPAW Aglomeracji Wałbrzyskiej na kolejne dotacje do wymiany pieców c.o. – około 100 kolejnych. IPAW ma czas do stycznia na rozpatrzenie aplikacji.

W tym roku w mieście pojawi się 6 sensorów monitorujących jakość powietrza. W mieście pojawi się także nowy, ekologiczny projekt roweru miejskiego, który także wpisuje się w proekologiczne działania.

Twoja reakcja na artykuł?

19
76%
Cieszy
1
4%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
5
20%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group