Niedziela, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Jakuba
Czytających: 2565
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Czarny Bór: Józef Pawlik patronem GZS–P w Czarnym Borze

Piątek, 31 października 2014, 11:08
Aktualizacja: Czwartek, 5 lutego 2015, 7:36
Autor: red
REGION, Czarny Bór: Józef Pawlik patronem GZS–P w Czarnym Borze
Fot. GZS–P Czarny Bór
W atmosferze pełnej patosu, wzruszeń i podniosłych chwil przebiegła uroczystość nadania Gminnemu Zespołowi Szkolno–Przedszkolnemu w Czarnym Borze imienia Józefa Pawlika.

Najważniejsze wydarzenie w historii funkcjonowania placówki poprzedzone było wielomiesięczną procedurą i przygotowaniami, w które zaangażowała się nie tylko społeczność szkolna, ale także wielu mieszkańców gminy.
- Pasja, determinacja i chęć szkolenia młodzieży stały się dla Józefa Pawlika sensem życia. Sportowe osiągnięcia wychowankowie gminnych klubów zawdzięczają w dużej mierze właśnie jemu, a pokłosiem jego wspaniałej działalności są świetne wyniki, jakie kolejne pokolenia czarnoborskich sportowców odnotowują na zawodach rangi krajowej i międzynarodowej. To on w młodych ludziach, jak nikt inny, umiał zaszczepić chęć sportowej rywalizacji w duchu zasady fair-play. Dlatego wybór Józefa Pawlika na patrona GZS-P uważam za w pełni uzasadniony – mówi Adam Górecki, wójt gminy.

Przepiękna uroczystość zgromadziła na hali GZS-P władze gminy i grono pedagogiczne oraz zaproszonych gości, a wśród nich m.in. kurator oświaty, parlamentarzystów, przedstawicieli instytucji oświatowych, radnych gminy, czarnoborskich olimpijczyków oraz uczniów szkoły, zarówno tych aktualnych jak i tych, którzy już dawno opuścili mury placówki.

Józef Pawlik urodził się 6.02.1925 r. na Słowacji. W roku 1947 przyjechał do Wałbrzycha i od razu zaangażował się w ruch sportowy, początkowo jako zawodnik, a później jako szkoleniowiec. Karierę zawodniczą zakończył w 1956 roku i poświęcił się pracy trenerskiej i organizacyjnej. Pracował w szkołach m.in. w Witkowie, gdzie prowadził zajęcia jako nauczyciel w-f i trener. W czasie swojej pracy trenerskiej wychował wielu reprezentantów Polski, wśród nich znaleźli się także mieszkańcy gminy Czarny Bór m.in. Jan Wojtas, Zbigniew Filip, Daniel Puchalski. Józef Pawlik był wielokrotnie doceniany za swoją pracę trenerską - otrzymał m.in. Krzyż Zasługi i Medal za Zasługi dla Sportu, a w 2000 roku został wybrany trenerem 50-lecia. Zmarł w 2001 roku, do ostatnich chwil szkoląc dzieci i młodzież. Jeden z dystansów ,,Biegu Gwarków” rozgrywany jest jako Memoriał Józefa Pawlika. Na cześć wspaniałego trenera na stadionie sportowym w Czarnym Borze usytuowano tablicę upamiętniającą jego wkład w osiągnięcia sportowe jego wychowanków.

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group