Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 2628
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Jubileusz Wałbrzysko–Kłodzkiej grupy GOPR

Niedziela, 16 października 2016, 7:34
Aktualizacja: Czwartek, 20 października 2016, 18:01
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Jubileusz Wałbrzysko–Kłodzkiej grupy GOPR
Fot. Robert Bajek
Wczoraj na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu zorganizowano uroczyste obchody jubileuszu 40–lecia istnienia Wałbrzysko–Kłodzkiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Na początku uroczystości przedstawiona została w skrócie historia Wałbrzysko-Kłodzkiej grupy GOPR. Grupa ta powstała 19 września 1976 roku, kiedy to Rada Naczelna GOPR podjęła decyzję, że w miejsce działającej Grupy Sudeckiej powołane zostaną dwie niezależne grupy: Karkonoska, obejmująca swym działaniem Sudety Zachodnie i Wałbrzysko-Kłodzka, obejmująca działaniem obszar Sudetów Środkowych i Zachodnich.

Obecnie grupa Wałbrzysko-Kłodzka liczy 140 ratowników ochotników i ratowników zawodowych, którzy sprawują opiekę nad obszarem obejmującym 2500 kilometrów kwadratowych powierzchni i 1600 kilometrów szlaków pieszych, rowerowych i narciarskich. Ratownicy dysponują nowoczesnym sprzętem ratowniczym, alpinistycznym i specjalistycznymi pojazdami, takim jak przystosowane do poruszania się w niemal każdym terenie quady, samochody terenowe i bus służący jako mobilne centrum dowodzenia podczas poszukiwań osób zaginionych. Znakomicie wyszkoleni ratownicy GOPR często wspierają działania straży pożarnej i policji, współpracują również z Pogotowiem Ratunkowym i Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym.

Wczorajsza uroczystość była okazją do wręczenia odznaczeń, medali i nagród ratownikom, działaczom, osobom i instytucjom, które wspierają działania GOPRu. Wśród odznaczeń znalazły się między innymi złote i srebrne medale "Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego" i odznaczenia "Za zasługi dla Ratownictwa Górskiego". Podczas uroczystości w poczet ratowników GOPR przyjęci zostali kandydaci, którzy pozytywnie przeszli wszystkie wymagane testy. Jubileuszowe gratulacje i życzenia złożyli ratownikom GOPR przedstawiciele parlamentu, władz wojewódzkich i samorządowych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group