Czwartek, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 2280
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jubileuszowy 50. sezon artystyczny w Teatrze Dramatycznym

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 29 sierpnia 2013, 15:16
Aktualizacja: 15:56
Autor: Michalina
Fot. Michalina
Pół wieku, Człowieku! mówi hasło nowego, jubileuszowego sezonu Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, bo to właśnie w tym roku przypada pięćdziesiąta rocznica nieprzerwanego funkcjonowania wałbrzyskiego teatru.

Sezon zatytułowany „NORMALSI. ŻADNYCH HEROSÓW. DEKALOG” ma stanowić dialog z mieszkańcami Wałbrzycha dotyczący moralnych dylematów, problemów i uwikłań przeciętnej większości społeczeństwa, tak zwanego mieszczaństwa, czy klasy średniej. Zaplanowanych jest osiemnaście premier, kilka nowych projektów i cyklów, jesienne festiwale, a także mnóstwo artystycznych gier i wydarzeń.

W tym sezonie artystycznym teatr będzie starał się odkryć, co skrywają tak zwane „zwykłe domy”, jakie są tam najważniejsze społeczno- egzystencjalne problemy i co dziś oznacza bycie przeciętnym człowiekiem, czyli właśnie normalsem. Patronem sezonu został dziesięcioodcinkowy cykl Kieślowskiego i Piesiewicza „Dekalog”, jako kanon kulturowy i zbiór etycznych norm.

Sezon rozpocznie się 6 września planowaną już w minionym sezonie premierą „Znikające szkoły” w reżyserii Pawła Świątka. Spektakl oparty jest o twórczość Terry'ego Pratchetta i jest refleksją na temat edukacji i wyobrażeniem świata bez szkoły, a także swoistą kontynuacją poprzedniego sezonu artystycznego. 7 września, w teatralnym foyer wystawiony zostanie drugi odcinek wałbrzyskiego serialu kabaretowego „Dom Aktora” (reż. Michał Walczak)- dalszy ciąg rozpoczętego w czerwcu cyklu ukazującego życie aktorów po pracy. W planach jest jeszcze pięć odcinków cieszącego się popularnością wśród wałbrzyszan serialu- a w nich nowe postaci w nowych przestrzeniach, ale wciąż ten sam przewrotny dowcip.

Okres od września do listopada pełen będzie festiwali. I tak, od 12 do 15 września będzie miał miejsce przegląd najważniejszych spektakli zeszłego sezonu pod tytułem „RE-PREZENTACJE”. W programie między innymi „Dobre wiadomości”, „Na Boga!”, czy „Betlejem Polskie” (w sumie osiem sztuk). 28 i 29 to w wałbrzyskim teatrze Dni Dramaturgii- tym razem skupione wokół prowadzonego przez Bibliotekę Miejską projektu „Pamiętniki wałbrzyszan”. By wspomnianym pamiętnikom dać nowe życie zorganizowany zostanie cykl performatywnych czytań tekstów napisanych na ich postawie. Natomiast w dniach 25- 29 listopada trwać będą XI Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne pod hasłem „Teatr Reportażu”- zobaczyć będzie można dziesięć spektakli z gatunku teatru dokumentalnego. W Wałbrzychu gościć będą wtedy teatry między innymi z Poznania, Koszalina, czy Katowic.

Jubileuszowy sezon to również trzy nowe cykle. „Stój, bo strzelam”- kameralne spektakle jednego aktora wpisujące się w tradycję popularnego na świecie stand up comedy. Stanowić będą one duże wyzwanie dla zespołu aktorskiego, a uczestniczyć w nich będą najzdolniejsi dramaturdzy młodego pokolenia (w tym Jarosław Murawski, czy Michał Kmiecik). W pierwszym odcinku wystąpi Ewelina Żak. Kolejny nowy cykl to „Szaniawing”, czyli projekt performatywny czytania utworów Jerzego Szaniawskiego w każdy ostatni czwartek miesiąca- w pierwszej odsłonie czytać będą pracownicy teatru, w drugiej wałbrzyskie władze, w kolejnych między innymi widzowie i artyści, a całą serię zamknie czytanie klasycznego tekstu Szaniawskiego „Dwa Teatry” przez Teatr Dramatyczny i Teatr Lalki i Aktora. Realizowany będzie też projekt „Brykamy! Lektura- chałtura” rzucający nowe światło na lekturowe schematy.

Na grudzień 2013 planowana jest premiera spektaklu „Wałbrzych Utopia 2039” w reżyserii dyrektora artystycznego Piotra Ratajczaka. W styczniu zaprezentowany zostanie projekt „Demokracja jest...” realizowany jako koprodukcja miast: Wałbrzych- Białystok- Kraków (Nowa Huta). Trzy jego części wystawione będą tych trzech miejscach. Będzie to próba znalezienia przyczyn niskiego zaufania systemowi demokratycznemu. W lutym 2014 roku będzie miała miejsce premiera spektaklu Macieja Podstawnego „Nie będziesz kłamał, Polaku”- adaptacja teatralna „Dekalogu”, a już w marcu kolejna - tym razem spektakl „360” w reżyserii Marcina Wierzchowskiego opowiadający historię wałbrzyskiego księgowego. „Krótki spektakl o miłości” (reż. Karolina Sokołowska) wystawiony zostanie w kwietniu- będzie to uwspółcześniona wersja „Krótkiego filmu o miłości” Kieślowskiego. „Męczennik” wyreżyserowany przez Annę Augustynowicz mówiący o konfliktach społeczności szkolnej, także nawiązujący to twórczości Kieślowskiego na scenie pojawi się w październiku 2014 roku. Natomiast w maju 2014 odbędzie się premiera spektaklu w reżyserii Remigiusza Brzyka opartego na powieści Joanny Bator („Ciemno, prawie noc” lub „Piaskowa Góra”). Sezon zakończy się Galą Jubileuszową z okazji 50- lecia Teatru Dramatycznego 21 listopada 2014 roku- poza uroczystą częścią wystawiony zostanie wtedy również spektakl z uczestnictwem mieszkańców Wałbrzycha- rzeczonych normalsów, najprawdopodobniej w reżyserii duetu Demirski i Strzępka.

Sezon będzie obfitował w projekty, zdarzenia artystyczne, gry teatralne- spektakl plenerowy (niespodzianka dla wałbrzyszan), wspólne budowanie bałwana, tworzenie klipu, filmu dokumentalnego i inne. Pojawi się nowy drogowskaz do teatru, przeprowadzona zostanie drobna przebudowa okolicy- wyeksponowany będzie pomnik- popiersie Jerzego Szaniawskiego. Nowy wygląd zyska strona internetowa teatru, a grupie „Cienie Teatru” przedzielone zostaną nowe zadania. Władze teatru będą się starały zbliżyć z wałbrzyską młodzieżą- być może powstanie dla nich nowa grupa teatralna.

O wszystkich planach opowiadali w czwartek, podczas konferencji prasowej Danuta Marosz- dyrektor naczelny, Piotr Ratajczak- dyrektor artystyczny oraz Dorota Kowalkowska- kierownik literacki. Program jubileuszowego sezonu artystycznego jest bardzo bogaty i interesujący, czekamy więc na jego realizację i życzymy Teatrowi Dramatycznego kolejnego półwiecza.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group