Poniedziałek, 1 czerwca
Imieniny: Jakuba, Konrada
Czytających: 2295
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

„Julia” będzie rewitalizowana

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 26 września 2012, 16:25
Aktualizacja: Czwartek, 27 września 2012, 7:40
Autor: red
Fot. Arkadiusz Grudzień
Wałbrzyska „Julia”, jedna z najstarszych i najlepiej zachowanych kopalni węgla kamiennego na świecie zostanie zrewitalizowana. Miejsce stanie się centrum kultury i przemysłów kreatywnych. Odnową zajmie się architekt znany z projektów nowoczesnych muzeów m.in. Muzeum Współczesnego we Wrocławiu.

Największą atrakcją odnowionej kopalni będzie 2,5 kilometrowa podziemna trasa turystyczna umiejscowiona w XVIII-wiecznej „Lisiej sztolni”, którą spławiano węgiel.
-To będzie projekt jakiego nie było do tej pory w polskim muzealnictwie. W przestrzeniach Starej Kopalni, wśród zabytkowych wielkogabarytowych maszyn górniczych poprowadzona zostanie multimedialna ścieżka edukacyjna, zaprojektowana z myślą o potrzebach kolejnych pokoleń odbiorców. Na potrzeby projektu pracownia Nizio Design International powiększy się o dodatkowy zespół specjalistów przypisanych tylko temu projektowi – mówi Mirosław Nizio, projektant i wykonawca, szef Nizio Design International.

Teren Starej Kopalni Julia stwarza ogromne możliwości nie tylko wystawiennicze, będzie też przestrzenią dla różnych rozrywek, wypoczynku rekreacji.

Jest to kolejny przykład w Europie, lecz pierwszy na tak dużą skalę w Polsce, gdzie dzięki kulturze przywracana jest aktywność poprzemysłowym pustostanom. Obiekt w założeniu jego obecnego dyrektora Mirosława Brożka ma stać się Parkiem Wielokulturowym, w skład którego wejdzie centrum edukacyjne, Ośrodek Pieśni i Tańca, Centrum Kultury Wałbrzych, punkty widokowe, przestrzenie na wystawy, koncerty czy spektakle. Będzie miało tu swoją siedzibę także Europejskie Centrum Ceramiki Unikatowej, które przedłuży 35-letnią tradycję Wałbrzycha organizowania plenerów sztuki ceramicznej.
- Planujemy zaprosić słynnych artystów z Japonii, Chin, Stanów Zjednoczonych, by wzbogacali naszą kolekcję ceramiki unikatowej - mówi Mirosław Brożek.

Wśród przyszłych przestrzeni rozrywki wymienia się kompleks sportowo-rekreacyjny, kawiarnie oraz pensjonat.

Kopalnia „Julia”, której zamknięcie przed 20 laty, spowodowało znaczny wzrost bezrobocia, ma stać się wizytówką nowego Wałbrzycha - szybko rozwijającego się miasta, animować lokalną społeczność i zainteresować turystów. Po uzyskaniu funduszy z Unii Europejskiej przemysłowy kompleks stanie się nowoczesnym centrum kultury, gdzie zwiedzający wybierać będą między spektaklem tanecznym, wystawą sztuki współczesnej, warsztatem ceramicznym, a wędrówką w głąb historii Ziemi.

Umowa między kopalnią i pracownią Nizio Design International, została podpisana wczoraj. Zakłada zakończenie pierwszej części realizacji na dzień Barbórki 2013 roku.

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~Mikulski 26-09-2012 18:59
Bardzo sie ciesze, ze moje pomysly zostaja wprowadzane w zycie :) Pozdrawiam Walbrzych i, przede wszystkim WALBRZYSZAN :) POWODZENIA!!!
~magdasz29 26-09-2012 20:01
i po co to lepiej Szełemiej by drogi zrobił
~Wałbrzych 26-09-2012 20:18
Również się cieszę że taki zabytek będzie odnawiany i utrzymywany. Stara Kopalnia ma szansę trafić na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, ma ogromne szanse żeby tam się znaleźć.
~Scrappy Coco 26-09-2012 20:52
Zabrakło jak dla mnie informacji ile to będzie kosztowało i skąd na to będzie kasa ? Baju baju baju baju !!!
~ x 26-09-2012 21:38
fajnie jakby ktos sie wreszcie zajoł prawdziwym skarbem który sie tam i na calym terenie WAŁBRZYCHA znajduje czyli tym co Niemcy zostawili i wybudowali pod ziemia podczas2 WOJNY SWIATOWEJ i do dzis pilnuja , to by byla prawdziwa atrakcja TURYSTYCZNA DLA WALBRZYCHA
~księgowy 26-09-2012 22:08
A ja się nie cieszę, bo znowu miliony publicznej kasy pójdą na trzeciorzędny cel, z czego spora część w błoto, bo tak zazwyczaj bywa gdy pieniądze te wydają urzędnicy. Pójda ciężkie miliony podczas gdy część wałbrzyszan ma nadal problemy z dostawami wody a wychodki w latrynach, zaś z powodu braku obwodnicy miasto jest totalnie zakorkowane. Nie wspomnę już nie ukończonym akwaparku, czy zrujnowanej palmiarni. Istne bizancjum się szykuje w finansach.
~orest 26-09-2012 22:56
z czego się idioto cieszysz? Z tego że ruina będzie odnawiana i regenerowana (tj.z podatków będziemy łoili ogromny hajs? ZPS Krzysztof i Wałbrzych też mają być pomnikami wałbrzyskiej porcelany - widzę te piękne pomniki historii porcelany....
~zyga 26-09-2012 23:49
A cóż to za nowość,że będzie rewitalizowana?Przecież wchodzi w skład kompleksu Stara Kopalnia.Większy pożytek dla miasta by był gdyby pieniądze,które na to poszły i pójdą zostały przeznaczone na budowę obwodnicy.
~ 27-09-2012 8:18
Wałbrzych "miastem turystycznym" ha ha to może niech pierw "władza" zacznie od likwidacji składowiska biedaszybów , zorganizowaniu dobrych połączeń /również PKP jak i dawniej PKS/ w mieście , wybuduje obwodnicę ogarnie zrujnowane brudne kamienice obniży czynsze na lokale usługowe , a dopiero potem pomyśli o atrakcjach turystycznych jakim ewentualnie może być Kopalnia czy Palmiarnia.Juz widzę jak turyści wala oknami i drzwiami aby nawdychać się azbestowego powietrza oczywiście z buta , bo połączenia z Wałbrzychem to porażka.
~to już było 27-09-2012 9:46
czy ten projektant jest odpowiedzialny, bo to warszawiak, a na warszawiaka nie ma cwaniaka
~Pierogi 27-09-2012 12:32
Ty Sol 77 trolu jeden teraz tu trollujesz znowu trzeba będzie zrobić rewolucje pierogową aż teraz tu zablokują komentowanie, bo te twoje komentarze są głupokowate tak jak i ty.
~zps 28-09-2012 20:16
potwierdzam, porcelana Wałbrzych w dniu dzisiejszym kończy sprzedaż swojej porcelany w sklepie na Piaskowej Górze i kończy działalność, na Starachowickiej chyba to wszystko jest do razebrania, natomiast porcelana Krzysztof - z problemami jeszcze działa, wg. mojej wiedzy i to co mówią pracownicy - jest słabo zarządzana oraz przez ogólne problemy w branży ceramicznej

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group