Środa, 29 maja
Imieniny: Magdaleny, Urszuli
Czytających: 4124
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Jedlina-Zdrój: Jutro pierwszy pociąg

Piątek, 23 czerwca 2023, 14:34
Aktualizacja: 14:55
Autor: red
REGION, Jedlina-Zdrój: Jutro pierwszy pociąg
Fot. UMWD
Już od soboty 24 czerwca pociągi Kolei Dolnośląskich pojawią się na nieczynnej od ponad 30 lat linii kolejowej ze Świdnicy do Jedliny–Zdrój.

Pociągi już od soboty 24 czerwca b.r. będą kursowały w weekendy i dni świąteczne. W przyszłym roku planowany jest rozwój linii, który zapewni codzienne przejazdy. Pociągi Kolei Dolnośląskich startować będą w Świdnicy Miasto i dalej zatrzymywać będą się w miejscowościach: Burkatów, Bystrzyca Górna, Lubachów, Zagórze Śląskie, Jugowice, Jedlina-Zdrój Centrum, Jedlina-Zdrój i na końcu Głuszyca, gdzie ze względów technicznych będą kończyć swój bieg.

Wartość całego projektu wyniosła 111 mln złotych, z czego ok. 94 300 000 zł zostało dofinansowane ze środków Unii Europejskiej.

Inwestycja została zrealizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA

- Rozwój kolei na Dolnym Śląsku jest naszym priorytetem - już niedługo przekażemy Państwu kolejne dobre informacje na temat odbudowy konkretnych szlaków kolejowych w naszym województwie. Zachęcamy do korzystania z usług wojewódzkiego przewoźnika kolejowego - Koleje Dolnośląskie S.A. - mówi wicemarszałek województwa dolnośląskiego Grzegorz Macko.

Po ponad 30 latach pociągi znów pojadą ze Świdnicy do Jedliny-Zdroju. Zapewniony będzie dogodny dostęp do kolei dla mieszkańców m.in. Bystrzycy, Lubachowa i Jugowic. Turyści zyskają atrakcyjne przejazdy w rejon Gór Sowich i rzeki Bystrzycy. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przygotowały górską trasę za ok. 130 mln zł, współfinasowaną ze środków Unii Europejskiej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.

Przebudowana trasa Świdnica – Jedlina-Zdrój zwiększy możliwości komunikacji kolejowej w aglomeracji wałbrzyskiej. Po ponad 30 latach zapewnione będą sprawne i bezpieczne przejazdy koleją w rejon Gór Sowich i Wałbrzyskich.

Podróżni zyskają dogodny dostęp do kolei z nowych przystanków: Burkatów i Jedlina-Zdrój Centrum oraz odbudowanych peronów w Bystrzycy Górnej, Lubachowie, Zagórzu Śląskim, Jugowicach i Jedlinie-Zdroju. Przebudowane, wyższe perony, ułatwią wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Dla oczekiwanego komfortu podróży przygotowano m.in. wiaty, ławki i jasne, energooszczędne oświetlenie. Osoby mające trudności z poruszaniem się skorzystają z pochylni.

Na 22 km odcinku jednotorowej trasy wymieniono tory oraz przebudowano 112 obiektów inżynieryjnych, w tym 5 wiaduktów o długości od 50 do 150 m – m.in. w Jedlinie Zdroju tzw. Olszyniec, Jugowicach i Lubachowie. Sprawny ruch pociągów umożliwią nowoczesne urządzenia sterowania oraz rozjazdy. Przebudowane przejazdy kolejowo-drogowe zapewnią wyższy poziom bezpieczeństwa.

Zgodnie z decyzją przewoźnika pierwsze pociągi wyjadą na trasę w sobotę, 24 czerwca br. Przejazd między Świdnicą a Jedliną-Zdrojem wyniesie ok. 30 min.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. odtworzyły połączenia na górskiej trasie w ramach projektu „Przebudowa linii kolejowej nr 285 na odcinku Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój" za ok. 130 mln zł (netto). Prace, zrealizowane przez Dolnośląskie Przedsiębiorstwo Napraw Infrastruktury Komunikacyjnej „DOLKOM" Sp. z. o.o., przeprowadzono z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.

Linia kolejowa Świdnica – Jedlina Zdrój (nr 266) nie była wykorzystywana w ruchu pociągów od 1992 r. Górska trasa wznosi się o ponad 200 m (początek: 240,2 m n.p.m., koniec: 495,64 m n.p.m.), zawiera liczne zakręty i wiadukty.

Twoja reakcja na artykuł?

44
81%
Cieszy
5
9%
Hahaha
1
2%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
4%
Złości
2
4%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (26)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group