Czwartek, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 3086
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Już jutro akcja rejestracji dawców szpiku

Wtorek, 25 listopada 2014, 14:23
Aktualizacja: 14:24
Autor: red
Wałbrzych: Już jutro akcja rejestracji dawców szpiku
Fot. organizatorzy
Projekt DWA WYMAZY & DO BAZY to spektakularna inicjatywa studenckiej solidarności z chorymi na raka krwi.

26 – 27 listopada w 58 miastach Polski, studenci połączą siły, by jako ambasadorzy Fundacji DKMS Polska, po raz czwarty będą rejestrować nowych potencjalnych dawców szpiku.

Projekt DWA WYMAZY & DO BAZY to wielkie przedsięwzięcie, niespotykane w skali światowej, zorganizowane przy współpracy i ogromnym wsparciu Studenckich Ambasadorów Fundacji DKMS Polska. Delegaci 128 uczelni z całej Polski, zaangażowani emocjonalnie, merytorycznie przygotowani przez Fundację DKMS Polska, będą przez dwa dni listopada rejestrować potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku. Fundacja DKMS Polska to największa w Polsce baza takich dawców. Bazując na bardzo pozytywnym doświadczeniu trzech poprzednich edycji tej studenckiej inicjatywy, które łącznie dały wynik około 37.000 nowych potencjalnych dawców, Fundacja DKMS Polska razem ze studentami podejmie się kolejnej próby pozyskania osób, dla których los chorych na raka krwi pacjentów nie jest obojętny.

Tym razem akcję poparli członkowie popularnego zespołu Curly Heads, którego liderem jest znany i lubiany, szczególnie w środowisku studenckim, Dawid Podsiadło.

- Idea dawstwa szpiku to wielka sprawa – mówi Dawid Podsiadło. - Dlatego i my w Curly Heads podpisujemy się pod nią obiema rękami – dodają inni członkowie zespołu. - Robiąc dwa wymazy, i my wpisujemy się do bazy dawców DKMS Polska. Drodzy studenci, podczas tego projektu jesteśmy z Wami i kibicujemy Wam z całych sił.

Już dwa lata temu, na Uniwersytecie Śląskim, Dawid Podsiadło i Tomek Skuta (basista) jako wolontariusze wspierali akcję rejestracji studentów do bazy Fundacji DKMS. Tym razem, 26. listopada, członkowie zespołu Curly Heads przyjdą na jedną z uczelni warszawskich, by dołączyć do bazy, jako potencjalni dawcy. Taką postawą dają wyraz poparcia dla idei dawstwa, inspirują innych młodych ludzi do działania i zwracają uwagę na misję Fundacji DKMS, jaką jest znalezienie dawcy dla każdego potrzebującego przeszczepienia pacjenta.

Rak krwi, inaczej grupa chorób nowotworowych układu krwiotwórczego, to w dzisiejszym świecie coraz częściej diagnozowana choroba. Szacuje się, że tylko w Polsce co roku zapada na nią około 5000 osób, a 500 z nich zostaje zakwalifikowanych do przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych krwi lub szpiku. Do przeszczepienia może dojść, gdy znajdzie się zgodny genetycznie dawca. Nie jest łatwo znaleźć bliźniaka genetycznego. Statystyki mówią o prawdopodobieństwie (w najlepszym wypadku) jak 1:20.000. Wiedzą
o tym wszyscy, którzy mieli styczność z tą chorobą - jako pacjenci, rodzina pacjentów, znajomi, lekarze czy ośrodki poszukujące. Studenci to zwykle ludzie bardzo świadomi problemów współczesnej rzeczywistości. Otwarci na drugiego człowieka.

Zarejestrować może się każda osoba, która wierzy w sens idei dawstwa. Należy być ogólnie zdrowym, pomiędzy 18. a 55. rokiem życia i ważyć minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na rozmowie z osobą reprezentującą Fundację DKMS Polska, wypełnieniu formularza, pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki materiału genetycznego zostaną określone cechy zgodności antygenowej,
a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wówczas dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Rejestrując się, należy pamiętać, że to bardzo poważna decyzja, od której może zależeć ludzkie życie. W przypadku, gdy to my jesteśmy genetycznym bliźniakiem pacjenta, dajemy mu szansę na powrót do zdrowia. Dlatego Studenccy Ambasadorzy DKMS Polska będą namawiać tylko do świadomej rejestracji.

Rejestracja potencjalnych dawców:

Data: 29.11.2014

Godziny: 11:00 - 18:00

- Wałbrzyska Wyższa Szkoła Zarzadzania i Przedsiębiorczości - Miejsce: Wydział Nauk Społecznych i Zdrowia (parter, wejście A) - Adres: ul. Wrocławska 10, Wałbrzych

- Wałbrzyska Wyższa Szkoła Zarzadzania i Przedsiębiorczości - Miejsce: Wydział Zarządzania i Administracji - Adres: ul. 1 Maja 131, Wałbrzych.

Facebook - https://www.facebook.com/events/998560570159138/?fref=ts

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group