Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 3406
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Już niedługo do Wałbrzycha przyjadą talenty z trzech kontynentów

Wtorek, 11 czerwca 2019, 9:31
Aktualizacja: 9:34
Autor: red
Wałbrzych: Już niedługo do Wałbrzycha przyjadą talenty z trzech kontynentów
Fot. archiwum
Poznamy 34 młodych artystów z Indii, Iranu, Ugandy, Gruzji, Nepalu i Polski. Przyjadą do Wałbrzycha już 20 czerwca, w ramach projektu Brave Kids – Reunion.

Idea Reunion polega na tym, by młodzi artyści, którzy wcześniej uczestniczyli już w projekcie artystyczno-edukacyjnym Brave Kids, mieli możliwość ponownie spotkać się w Polsce. Gdy przyjeżdżali po raz pierwszy, byli dopiero na początku swojej drogi artystycznej – teraz nie są już dziećmi. Większość artystów, którzy przyjadą w tym roku do Wałbrzycha, ma ponad 16 lat.
– Weszli na określoną ścieżkę rozwoju, a często mają już na koncie również znaczące i ciekawe osiągnięcia, świadomie i nieraz już bardzo profesjonalnie kształtują swoje talenty i umiejętności. Projekt Reunion pomyślany jest tak, by dać im kolejny wartościowy impuls w rozwoju – mówi Magdalena Sawicka, koordynatorka projektu w Wałbrzychu.

W projekcie wezmą udział tancerze, wokaliści oraz artyści teatralni z Indii, Iranu, Ugandy, Gruzji i Nepalu, jak również dwie grupy polskie: z warszawskiej Pragi oraz z Wałbrzycha. Młode talenty ze świata poznamy w trakcie pokazów artystycznych - 24 czerwca o godz. 12.30 w Starej Kopalni, oraz podczas dodatkowych występów i barwnej parady na pikniku - 30 czerwca godz. 16.00 na Podzamczu przy Parafii św. Piotra i Pawła.

Liderzy grup artystycznych spotkają się też z dziećmi z wałbrzyskich świetlic i opowiedzą im o swoim kraju, kulturze, a także zorganizują gry integracyjne.

Projekt w Wałbrzychu rozpoczyna się 20 czerwca. Artyści, wspierani m.in. przez reżysera teatralnego Jacka Timingeriu przez dwa tygodnie będą przygotowywali własny spektakl, który zobaczymy 5 lipca w Starej Kopalni.
– To bardzo różnorodne grupy, z bardzo różnych kultur i tradycji. Już to, co ze sobą przywiozą i samo ich spotkanie będzie bardzo ciekawe, a przedstawienie finałowe powstanie jako wynik kreatywnej współpracy artystów, którzy pełnymi garściami wzajemnie będą czerpać od siebie inspiracje. Dlatego nie potrzebujemy gotowego scenariusza. Moje zadanie oraz trójki innych instruktorów artystycznych, Ewy Hubar, Katarzyny Godlewskiej i Ranjini Nair, polega na tym, by wspólnie z młodzieżą stworzyć spójny spektakl. Dodam, że na pewno będzie to przedstawienie niepowtarzalne – mówi Jacek Timingeriu, który współpracuje z organizatorami Brave Kids od samego początku projektu.

Przedstawienie przygotowane w Wałbrzychu zobaczymy również w ramach finałowego widowiska Brave Kids 2019, które odbędzie się 7 lipca na dużej scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu.

W Wałbrzychu projekt artystyczno-edukacyjny Brave Kids odbywa się już po raz 6., w formule Reunion w tym roku debiutuje.
W tym roku odbywa się już 10. edycja projektu Brave Kids. Do Polski przyjadą grupy m.in. z Kolumbii, Salwadoru, Indii, Kazachstanu, Estonii, Korei Południowej, Kenii, Ukrainy, Litwy, Palestyny. Łącznie w Brave Kids 2019 weźmie udział ok. 150 dzieci (również z Polski). Poza Wałbrzychem, będą gościć u rodzin w sześciu miastach. Do Wrocławia, Rzeszowa, Leszna i Radziejowic przyjadą 15 czerwca, a w lipcu do Gdańska. W każdym z miast będzie okazja do zobaczenia grup podczas występów artystycznych oraz spotkania się z dziećmi w ramach innych wydarzeń.

Projekt artystyczno-edukacyjny Brave Kids powstał w 2009 roku przy wrocławskim Brave Festival, jednym z najbardziej uznanych i prestiżowych wydarzeń kulturalnych Wrocławia i Polski. Głównym organizatorem i pomysłodawcą Brave Kids jest wrocławskie Stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła. Edycje odbywające się w każdym z miast organizowane są w partnerstwie z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury. W Wałbrzychu projekt jest organizowany przez Fundację “emu” im. Elżbiety Marii Urbańskiej we współpracy z Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury.

Więcej informacji: www.bravekids.eu oraz www.facebook.com/BraveKids

Twoja reakcja na artykuł?

1
33%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
33%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
33%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group