Środa, 8 lutego
Imieniny: Ireny, Jana, Sebastiana
Czytających: 4305
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Kamienna wpisana do FST

Niedziela, 31 października 2021, 6:34
Autor: red
REGION: Kamienna wpisana do FST
Fot. Miasto Kamienna Góra
Zarząd województwa dolnośląskiego poparł starania Kamiennej Góry i gmin powiatu kamiennogórskiego o wpisanie do Funduszu Sprawiedliwiej Transformacji.
- Dzięki niemu do dawnego województwa wałbrzyskiego i gmin powiatu kamiennogórskiego może trafić 555 mln euro. Pieniądze te będzie można wykorzystać na działania związane z pozbyciem się smogu, ekologiczny transport i podobne inicjatywy — mówi burmistrz Janusz Chodasewicz, który zabiega o wpisanie Kamiennej Góry do obszaru działania Funduszu. - Cieszę się, że władze samorządu województwa dostrzegają związek Kamiennej Góry i okolicznych gmin z wałbrzyskim zagłębiem węglowym. Przecież wielu naszych mieszkańców pracowało w tamtejszych kopalniach.

Analiza wykonana przez Instytut Rozwoju Terytorialnego oraz Departament Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego wskazuje, że powiązania społeczno-gospodarcze związane z funkcjonowaniem Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego dotyczyły nie tylko subregionu wałbrzyskiego w jego aktualnych granicach, ale sięgały znacznie dalej, obejmując także powiat kamiennogórski.

- Powiat ten analogicznie jak subregion wałbrzyski został dotknięty społeczno-gospodarczo-przestrzennymi skutkami likwidacji DZW – czytamy w stanowisku zarządu.

Zarząd województwa dolnośląskiego uznaje, że powiat kamiennogórski powinien zostać włączony do obszaru wsparcia wskazanego w Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji dla subregionu wałbrzyskiego i tym samym objęty wsparciem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Prace nad ostatecznym kształtem Funduszu trwają w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. To nowy instrument finansowego wsparcia regionów niegdyś zależnych od wydobycia węgla.

Twoja reakcja na artykuł?

7
70%
Cieszy
1
10%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
10%
Smuci
0
0%
Złości
1
10%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group