Piątek, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 3503
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Rogoźnica: Kamienne Piekło Gross–Rosen

Środa, 6 kwietnia 2011, 8:11
Aktualizacja: 13:38
Autor: PAW
REGION, Rogoźnica: Kamienne Piekło Gross–Rosen
Fot. red
16 kwietnia br. w Muzeum Gross–Rosen w Rogoźnicy odbędzie się seminarium szkoleniowe pn. "KL Gross–Rosen – Miejsce Pamięci na szlaku turystyki kulturowej Dolnego Śląska".

Organizatorzy do bezpłatnego udziału zapraszają obecnych oraz przyszłych przewodników turystycznych i pilotów wycieczek. Seminarium poświęcone będzie zaprezentowaniu oferty turystycznej i edukacyjnej Muzeum, wzbogaconej w ostatnim czasie dzięki realizacji finansowanego z funduszy europejskich projektu „Kamienne Piekło KL Gross-Rosen I”.

Zaproszenie i formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie internetowej: www.gross-rosen.eu
Zgłoszenia należy przesyłać do 11 kwietnia (poniedziałek) na adres: a.wolska@gross-rosen.pl
Organizatorzy zapewniają bezpłatny transport z Wrocławia, Wałbrzycha i Jeleniej Góry. Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Od 2009 r. w Muzeum realizowane jest przedsięwzięcie „Kamienne Piekło KL Gross-Rosen I” – projekt konserwatorsko-budowlany na terenie Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy. Dzięki niemu pracom konserwatorskim poddano 29 historycznych obiektów poobozowych. Ponieważ w zdecydowanej większości są to destrukty budowlane, postanowiono także zrekonstruować jeden typowy więźniarski barak mieszkalny i jedną typową wieżę strażniczą. Żadna z podobnych budowli nie zachowała się w całości do czasów współczesnych. W ramach projektu oczyszczono 11,4 h terenu byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego, tzw. część oświęcimską, z kilkudziesięcioletnich drzew i krzewów samosiejek. Pozwoliło to na odsłonięcie ruin kolejnych 16 więźniarskich baraków mieszkalnych.

Prace związane z realizacją projektu są na ukończeniu. Jego oficjalne zakończenie zaplanowano na 30 listopada 2011 r. Jednak już dziś chcemy pokazać przewodnikom turystycznym i pilotom wycieczek zmiany jakie zaszły w Muzeum, a które mają kluczowe znaczenie dla licznie odwiedzających to miejsce turystów z kraju i z zagranicy.

II wojna światowa pozostawiła na Dolnym Śląsku materialne dziedzictwo, które z roku na rok wywołuje rosnące zainteresowanie wśród odwiedzających nasz region lub jest nawet głównym motywem ich przyjazdu. Wiele dolnośląskich obiektów turystycznych kryje w sobie zagadki czasu wojny. Podczas seminarium zostaną zaprezentowane założenia produktu turystycznego „Tajemnice II wojny światowej na Dolnym Śląsku”, w skład którego wchodzą różne obiekty tworzące w turystycznej przestrzeni tematyczną całość, związaną z ciągle nie do końca poznaną historią II wojny światowej i tragicznym losem jej ofiar.

Muzeum, po raz pierwszy w swojej historii, organizuje seminarium skierowane do przewodników turystycznych i pilotów wycieczek – osób, które są łącznikami pomiędzy turystami a miejscami godnymi odwiedzenia w naszym regionie. Rola opiekuna grupy turystycznej jest szczególna. Polega nie tylko na przekazaniu wiedzy historycznej, ale też na odpowiednim przygotowaniu uczestników do spotkania z przestrzenią bezgranicznego cierpienia i śmierci, gdzie tak straszliwie zdeptana została godność człowieka. Od tej osoby właśnie w dużej mierze zależy, co i jak uczestnicy poznają, jakie w nich zostaną poruszone emocje, czy zwiedzenie Muzeum Gross-Rosen pobudzi ich do refleksji o ludzkim losie, o tym co człowiek może wyrządzić drugiemu człowiekowi w imię obłąkańczej idei.

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group