Piątek, 15 stycznia
Imieniny: Domosława, Pawła
Czytających: 4771
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Kapsuła Czasu Wałbrzyszan

Poniedziałek, 30 czerwca 2014, 16:39
Aktualizacja: 22:54
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Kapsuła Czasu Wałbrzyszan
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj podczas konferencji prasowej zorganizowanej przed wałbrzyskim Ratuszem zaprezentowano "Kapsułę Czasu Wałbrzyszan", która zostanie umieszczona pod remontowanym właśnie Placem Magistrackim, podczas uroczystej ceremonii jego otwarcia.

- Wspólnie z Biurem Promocji Miasta wpadliśmy na pomysł, żeby coś jeszcze, oprócz tego, że mamy remont Placu Magistrackiego zostawić dla potomnych, a jednocześnie zaangażować wałbrzyszan wokół fajnej idei. Plac przetrwa oczywiście setki lat, ale chcieliśmy, żeby wałbrzyszanie jeszcze coś po sobie zostawili. Stworzyliśmy projekt "Kapsuła Czasu Wałbrzyszan". Chcemy zachęcić mieszkańców, żeby wysyłali do nas informacje o teraźniejszości - zdjęcia jak wyglądają budynki, ulice, co się zmienia w mieście. Zachęcamy też wszystkie organizacje i instytucje do przekazywania paru słów i zdjęć. Wszystko to umieścimy na hermetycznych nośnikach cyfrowych w "Kapsule Czasu". Okres tej kampanii trwa do czasu otwarcia Placu Magistrackiego, więc mamy ponad miesiąc, żeby zebrać te informacje" - powiedział Paweł Szpur, wałbrzyski Radny reprezentujący Fundację „Z Całego Serca”.

"Kapsuła Czasu Wałbrzyszan" to akcja społeczna skierowana do mieszkańców Wałbrzycha. Jej celem jest zebranie aktualnych informacji o Wałbrzychu od mieszkańców i zachowanie ich poprzez umieszczenie w „kapsule czasu” dla przyszłych pokoleń. Już wiadomo, że w kapsule znajdzie się między innymi film dokumentujący obecny remont Placu Magistrackiego. Udział w akcji może wziąć każdy mieszkaniec Wałbrzycha poprzez dostarczenie informacji, które jego zdaniem powinny zostać zachowane do urny umieszczonej na portierni wałbrzyskiego Ratusza lub przesłanie ich drogą mailową na adres: kapsulaczasuwalbrzyszan@gmail.com . Wrzucana do urny koperta z materiałami powinna zostać opisana imieniem i nazwiskiem osoby dostarczającej materiały. Autorzy nadesłanych materiałów mogą również umieścić krótką informację o sobie. Informacja ta zostanie załączona wraz z tymi materiałami. Wśród osób przekazujących materiały zostaną rozlosowane upominki podczas uroczystości zamontowania kapsuły.

- Naszą ideą odnośnie tej kapsuły jest to, żeby za sto lat w Wałbrzychu ktoś, kto tę kapsułę wyciągnie spod Placu Magistrackiego, mógł spojrzeć na miasto tak jak my widzimy je dzisiaj. Chodzi nam o to, żeby informacje, które tutaj przekazujemy, były z teraźniejszości, żeby pokazywały codzienne życie miasta, co się dzieje w sektorze gospodarczym, w turystyce, w społeczeństwie, aby to była jak najbardziej pełna informacja o tym, co się działo w Wałbrzychu w 2014 roku - powiedział Arkadiusz Grudzień z Biura Promocji Miasta.

Kapsułę wykonała firma RONAL. Organizatorzy akcji zwracali uwagę na bardzo dobrą jakość jej wykonania. Nie wiadomo jeszcze dokładnie, w którym miejscu pod Placem Magistrackim umieszczona zostanie kapsuła, możliwe jest natomiast, że znajdzie się pod specjalną szybą i będzie cały czas widoczna dla mieszkańców miasta i odwiedzających Wałbrzych gości. Organizatorem tego ciekawego przedsięwzięcia jest Fundacja „Z Całego Serca” w partnerstwie z Miastem Wałbrzych.

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group