Czwartek, 18 kwietnia
Imieniny: Alicji, Bogusławy
Czytających: 6394
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Karma dla kociąt – jaką wybrać do karmienia?

Piątek, 26 maja 2023, 6:48
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Karma dla kociąt – jaką wybrać do karmienia?
Fot. www.freepik.com
Miłość do kotów przychodzi niektórym w sposób naturalny. Przygarnięcie do własnego domu małego pupila stwarza nie tylko okazje do radosnych chwil, ale także wymaga od właściciela sporego zaangażowania. Należy zwracać szczególną uwagę na to, co serwujemy swojemu maluszkowi, aby rozwijał się prawidłowo i zdrowo rósł. Jaka karma dla kociąt będzie odpowiednia i co powinna zawierać, kiedy maluszek przechodzi z mleka swojej mamy na karmę stałą. O tym więcej w poniższym tekście.

Żywienie małego kotka

Kiedy pod dach przyjmujemy kociego malucha, który na pewno rozczula wszystkich domowników, wiedzmy, że ciąży na nas ogromna odpowiedzialność. Powinniśmy dokładnie przeanalizować kwestię żywienia takiego kociego pupila, ponieważ łatwo jest popełnić błędy. By odpowiednio dbać o zdrowie i rozwój kotka, należy poświęcić nieco więcej uwagi zwierzęciu również pod kątem doboru odpowiedniej karmy. Karma dla małych kotów powinna być odpowiednio zbilansowana. Zakup przypadkowej karmy nie jest wobec tego dobrym sposobem na żywienie kota. Zanim zdecydujemy się na określoną markę żywieniową dla naszego pupila, należy przeanalizować, czego tak naprawdę potrzebuje młody kot.

By zaspokoić wszystkie kocie potrzeby młodego osobnika, należy przede wszystkim wybrać karmy przystosowane pod względem wieku. W sklepach nie tylko zoologicznych znajdziemy ogromny wybór mokrych i suchych karm dla kociąt, które podaje się od drugiego miesiąca życia do ukończenia przez kota roku. Takie karmy charakteryzują się przede wszystkim drobną teksturą. Zakup karmy dla dorosłego kota nie jest pod tym względem trafiony. Młode mogą sobie nie poradzić z rozdrabnianiem grubszych ziaren karmy.

Dobra karma dla młodych kotów to taka, która w swoim składzie nie zawiera produktów zbożowych: https://www.husse.pl/kot/suche-karmy-dla-kotow-exclusive/bezzbozowe-karmy-dla-kotow/ i wskazuje też niską zawartość węglowodanów. Powinna być wobec tego bogata w białko i tłuszcz, ale także musi zawierać witaminy. Dla młodych kociąt ważna jest wysoka zawartość witaminy A w karmie. Taką może być: https://www.husse.pl/kot/suche-karmy-dla-kotow-exclusive/karmy-dla-kociat/

Skład karmy dla kociąt

Odpowiednia dieta, właściwa pielęgnacja, dużo zabawy, czułości i miłości to przepis na udane relacje z małym kotkiem. Kiedy w domu pojawia się taki słodziak, wszystko może wywrócić się do góry nogami. Trzeba nie tylko przygotować odpowiednią przestrzeń dla małego kociego odkrywcy, ale przede wszystkim zaoferować mu coś odpowiedniego do jedzenia. Najlepsza karma dla kociąt, które właśnie zostały odstawione od matki, powinna być przede wszystkim przystosowana do małych pyszczków. Najlepiej zacząć od mokrej karmy. Młody kot łatwiej ją zjada, a przy tym lepiej ją trawi. Jeśli wybieramy suchą karmę, należy zacząć od tego, że trzeba ją podawać rozmoczoną. Młody kot, który jeszcze do niedawna pił tylko mleko swojej mamy nie jest od razu gotowy na chrupanie smacznych pasztecików. Na tego typu przysmaki przyjdzie czas już niebawem. Zacząć jednak należy od czegoś bardziej przyswajalnego.

Najlepsza karma dla kociąt musi zawierać wysoką zawartość białka, dobrych pod względem jakościowych składników odżywczych, a także tłuszcze. Podanie małemu kociakowi płaskiego talerzyka z niewielką ilością mokrej karmy z galaretką na pewno zachęci malucha do jedzenia.

Karma dla kociąt nie powinna natomiast zawierać sztucznych barwników i konserwantów, najlepiej, aby zawierała jak najmniej cukru. W takiej karmie nie powinno być również zbóż, doi, czy nawet hydrolizowanego białka. Jeśli chcemy dbać o zdrowie naszego kociego malucha, wystrzegajmy się karmy, która nie ma jasno określonych składników mięsnych. Na słabej jakości karmach dla zwierząt widnieje jedynie wzmianka o tym, że zawiera produkty pochodzenia zwierzęcego. W takich karmach coraz częściej stosowany jest produkt uboczny pochodzenia roślinnego, który nie jest dobry dla młodych kotów. Najgorszym składnikiem, jaki znaleźć można w kociej karmie, jest lignoceluloza. Składnik ten jest niczym innym jak odpadem produkcji drewna. Zastanówmy się, czy warto karmić kota takimi mieszankami. W Końcu naturalnym środowisku kot nie zdecydowałby się na konsumpcję drewna w swojej codziennej diecie.

Jak często je kociak?

Żywienie młodych kociąt wbrew pozorom nie jest indywidualną kwestią. Gdyby zależało to od samych zainteresowanych, jedliby oni karmę niemal bez przerwy. By zadbać o kocięta we właściwy sposób, najlepiej serwować im niewielkie porcje karmy w regularnych odstępach czasowych. To zasada nieduże porcje, ale dość często. Optymalnie zaleca się podawać swojemu kociakowi 4-5 porcji karmy dziennie. Z czasem należy ograniczać ilość, a sukcesywnie zwiększać wielkość porcji. Dorosły kot może zjeść 2-3 porcje w ciągu dnia. Wszystko tak naprawdę zależy od jego preferencji. Niektóre koty zjadają ogromne ilości, co nie zawsze jest dobre, inne same dawkują sobie odpowiednią ilość karmy suchej lub mokrej, w odpowiednich odstępach czasowych. Taki schemat żywienia, gdzie kot wyrobił sobie odpowiedni nawyk zjadania niewielkich ilości w określonych odstępach czasowych, sprzyja prawidłowemu trawieniu. Pamiętajmy jednak, że to do nas należy decyzja, która karma dla małych kotów zostanie zaserwowana pupilowi. Mamy na to ogromny wpływ.
Aby sprawdzić inne karmy dla twojego pupila sprawdź stronę: https://www.husse.pl/

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
2
100%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group