Piątek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 4426
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Kasy fiskalne od 1 maja dla nowych grup podatników

Piątek, 22 kwietnia 2011, 17:38
Aktualizacja: Poniedziałek, 2 maja 2011, 12:37
Autor: red
Wałbrzych: Kasy fiskalne od 1 maja dla nowych grup podatników
Fot. PAW
Już od 1 maja nowe grupy podatników będą musiały kupić i stosować w swojej działalności gospodarczej kasy fiskalne. Również podatnicy rozliczający podatek dochodowy na zasadach karty podatkowej będą musieli kupić kasę w kwietniu...

Rozmawiamy z Pawłem Orfin, właścicielem firmy ORFIN.info z Wałbrzycha.

- Jacy nowi podatnicy mają obowiązek w najbliższym czasie zakupić kasę fiskalną?

Paweł Orfin: Obowiązek dotyczy osób - firm świadczących usługi: ochrony zdrowia i opieki społecznej, prawnicze, rachunkowo-księgowe, doradztwa, rzeczoznawstwa, rekrutacji pracowników, detektywistyczne i ochraniarskie, tłumaczenia, związane z rekreacją, kulturą i sportem, usługi pogrzebowe, ale także wielu rzemieślników dotąd zwolnionych z obowiązku posiadania kas. Obowiązek instalacji kas dotyczy osób, które przekroczyły w roku poprzednim obrót 40 tys. zł z osobami fizycznymi lub przekroczyły obrót 20 tys. w roku obecnym.

- Od kiedy wchodzi w życie rozporządzenie dotyczące posiadania kas fiskalnych przez lekarzy, prawników i sporej grupy rzemieślników?

Paweł Orfin: Rozporządzenie obowiązuje od prawie roku. Ustawa wprowadza obowiązek stosowania kas przez nowe grupy podatników od 1 maja 2011 roku. Czyli odpowiednio wcześniej należy kasę zakupić i ufiskalnić. Zachęcamy do zakupów kilka dni wcześniej: dopóki kasa jest w trybie szkoleniowym możemy bezkarnie uczyć się. Po fiskalizacji nauka już nie jest możliwa.

- Czy orientuje się Pań, czy za brak kasy fiskalnej grożą jakieś kary?

Paweł Orfin: Przede wszystkim następuje utrata możliwości uzyskania dopłaty w kwocie 700 zł za nieterminowe zainstalowanie kasy. Wszyscy, którzy przed 1 maja 2011 roku zakupią kasę fiskalną, dostaną powyższą kwotę, więc kasa będzie kosztowała połowę swojej ceny. Ponadto, jeżeli podatnik, mimo takiego obowiązku, nie instaluje kasy fiskalnej, to traci prawo do odliczenia części podatku VAT naliczonego (30%) i dodatkowo grozi mu grzywna z kodeksu karnego skarbowego.

- Co w przypadku awarii kasy fiskalnej?

Paweł Orfin: Przepisy nie zezwalają na tak zwaną kasę zastępczą. Każdy podatnik, który posiada już kasę fiskalną, nie może prowadzić działalności w przypadku, gdy jest ona niesprawna. Jeśli nie posiada kasy rezerwowej, musi na czas naprawy zawiesić swoją działalność. Aby tego uniknąć, proponujemy zakup drugiej kasy rezerwowej. Jeśli zrobi to razem z kasą podstawową, od obu kas otrzyma ulgę 700 zł.

- Które kasy najbardziej poleca Pan swoim klientom?

Paweł Orfin: Sprzedajemy niemal wszystkie kasy istniejące na rynku. Dzięki temu nasz klient ma większy wybór. Dotychczas najchętniej wybieraną kasą jest Elzab Mini E, która jest nowoczesnym małym urządzeniem z kopią elektroniczną. Sporo mniejszym zainteresowaniem cieszy się Novitus Nano E. Pozostałe urządzenia w chwili obecnej nie są zauważane przez nową grupę podatników. Spóźniła się z uzyskaniem homologacji i produkcją swojej małej kasy Mobile firma Posnet. Te urządzenia dostępne będą dopiero w maju. Udało się nam zrealizować tylko kilkanaście zamówień.

- Ile fiskus zwraca za kasę fiskalną?

Paweł Orfin: Jest to ulga w wysokości 90% ceny kasy, nie więcej jednak niż 700 zł. Obecnie polecamy kasy z kopią elektroniczną. Przykładowo, jeśli kasa kosztuje 1400 zł brutto, po odliczeniu ulgi, ponosimy fizycznie wydatek 700 zł. Jeżeli podatnik jest płatnikiem VAT, to najpierw go odlicza od ceny od kasy i dopiero od wartości netto odejmuje ulgę. Powoduje to, że kasa o wartości 1400 zł brutto kosztuje go tak naprawdę około 447 zł. Najtańsza kasa kosztuje u nas 975 zł, która po wszystkich odliczeniach generuje wydatek tylko 79 zł!

Warto zajrzeć: ORFIN.info, ul. 11 Listopada 31, Wałbrzych, tel. 74/ 846 90 80, www.orfin.info

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group