Piątek, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 2176
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kiedy nie ma już dokąd wracać

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 26 listopada 2012, 19:43
Aktualizacja: Niedziela, 2 grudnia 2012, 21:02
Autor: Michalina
Fot. Prószyński i S–ka
Diametralna zmiana miejsca zamieszkania to nierzadko trudna i wymagająca dużego poświęcenia decyzja. Wiąże się nie tylko z przeprowadzką z miejsca na miejsce, ale także z przyzwyczajeniem się do absolutnie innej kultury, mentalności, trybu życia i przede wszystkim obecnych tam ludzi. Przed takimi dylematami staje Anna– bohaterka powieści „Bez powrotu” Shireen Jilli.

Przed Anną otwarta jest perspektywa pięknego i poukładanego życia. Ma wykształconego męża, uroczego synka, skończoną szkołę artystyczną i przyszłość w nowym, nowojorskim mieszkaniu. Wszystko idzie według planu aż do pewnego momentu. Splot pozornie przypadkowych zdarzeń prowadzi do upadku całego jej dotychczasowego i starannie wypracowanego życia. Jej szczęście, marzenia i zamiary runą jedno po drugim, jak klocki domino. A Anna rozpaczliwie będzie starała się ten świat odbudować. Czy okaże się on kruchy, tak samo, jak gra w domino?

„Bez powrotu” to pierwsza i jak dotąd jedyna książka Shireen Jilli. Bardzo lekko napisana, pozbawiona zawiłości. Mając ją w ręce momentalnie przenosimy się na nowojorskie Upper East Side- autorka obrazowo, płynnie buduje pejzaże tego wielkiego miasta. Tworzy swoiste widokówki amerykańskich poranków i wieczorów oddziałujące na wyobraźnię czytelnika.

Książka jednak pełna jest niepotrzebnych dłużyzn. Od początku powieści spodziewamy się jakiegoś wyrazistego punktu zwrotnego, kiedy życie bohaterki przerodzi się w koszmar-potęgują to jej przemyślenia. Jednak nic takiego nie następuje. Niektóre fragmenty do niczego nie prowadzą i choć wymagają kontynuacji, czytelnik jej nie otrzymuje.

Mimo że powieść może chwilami rozczarować, warto do niej sięgnąć dla kilku chwil relaksu z literaturą kobiecą. I choćby przez chwilę zaciągnąć się amerykańskością.

Shireen Jilla, Bez powrotu, Prószyński i S-ka 2012

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group