Wtorek, 18 maja
Imieniny: Aleksandry, Feliksa
Czytających: 2996
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Głuszyca: Kino historyczne w Głuszycy

Czwartek, 18 grudnia 2014, 14:37
Autor: red
REGION, Głuszyca: Kino historyczne w Głuszycy
Fot. organizatorzy
Zapraszamy do CK–MBP w Głuszycy na dzisiejszą projekcję w ramach kina historycznego. Tym razem wyemitowany zostanie o godz. 18.00 dokument pt. ,,Kucharze Historii".

Głuszyckie Centrum Kultury-MBP powraca do cyklu filmów związanych z mało znanymi dziejami naszej historii. Tym razem będzie można się przekonać, co wspólnego ma ze sobą kuchnia i wojna, bowiem bohaterami dokumentu są wojskowi kucharze. Projekcja filmu już dziś w czwartek 18 grudnia o godz. 18.00. Dokument – ze względu na drastyczne sceny – przeznaczony jest dla osób powyżej 16 roku życia. Wstęp wolny.

Wyjątkowy dokument jest spojrzeniem na wojnę ,,od kuchni” i to w dosłownym znaczeniu tego słowa, bowiem - jak informują twórcy filmu - kuchnie polowe odegrały w czasie wojen nie mniejszą rolę niż czołgi i karabiny, a zaspokajanie apetytów żołnierzy miało istotny wpływ na losy świata. Stąd też słowacki reżyser Peter Kerekes (syn kucharza) pierwszoplanowymi bohaterami filmu uczynił… kucharzy. I to zarówno gotujących podczas II wojny światowej, jak i podczas konfliktu w Algierii czy Jugosławii.

Dokument produkcji czesko-austriacko-fińsko-słowackiej przedstawia obraz wojny z perspektywy kucharzy obu stron konfliktu. W 2010 roku film został uznany za najlepszy dokument na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sofii. Ze względu na drastyczne sceny, organizatorzy – CK-MBP i Fundacja ,,Świat, którego już nie ma” - zalecają oglądanie dokumentu od 16 roku życia.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group