Wtorek, 19 października
Imieniny: Pawła, Piotra, Jana
Czytających: 4005
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Kobieta pełna zapału realizuje swoją pasję

Wtorek, 7 maja 2019, 8:33
Aktualizacja: 9:57
Autor: red
Wałbrzych: Kobieta pełna zapału realizuje swoją pasję
Fot. użyczone
Irena Raszka z Wałbrzycha, wieloletni pracownik Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu od blisko 4 lat czyta dzieciom swoje bajki w bibliotekach, szkołach, przedszkolach w Wałbrzychu i w innych miastach.

- Czytam je również w czasie trwania akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Widzę z jak wielkim zainteresowaniem maluchy słuchają. Na koniec takiego spotkania zawsze dostają jakiś mój wiersz, do którego robią swoje ilustracje. Z ogromnym zaangażowaniem wykonują rysunki i opowiadają co czują - mówi Irena Raszka.

W styczniu 2018 roku otrzymała jednorazowe stypendium od Prezydenta Miasta Wałbrzycha Romana Szełemeja przyznawane osobom zajmującym się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury. Dzięki niemu i wsparciu wielu bezinteresownych osób wydała 500 egzemplarzy książki z bajkami pt. „Baje, bajki, rymowanki”.
- Przez cały czas realizuję swoją pasję odwiedzając placówki oświatowe, aby zaprezentować najmłodszym swoje dzieło. Od października 2018 roku w sposób ciągły odbywają się spotkania z dziećmi. Między innymi byłam: Biblioteka Pedagogiczna w Wałbrzychu – Czytanie przy choince – czyli jaka to bajka?, Przedszkole Trójgarb w Starych Bogaczowicach, Zespół Szkól nr 3 w Głuszycy – dwukrotnie, Przedszkole Stokrotka, Zespól Szkolno Przedszkolny nr 3 w Wałbrzychu, Przedszkole nr 17 filia Poniatów, Przedszkole Clever, Zespół Szkół nr 6 w Świdnicy - wylicza pisarka.

Spotkania te mają na celu zachęcanie dzieci do obcowania z książką, kształcenie ich wyobraźni, a przede wszystkim dobrą zabawę w tworzeniu wspólnie nowych bajek. Dodatkowo obecnie wraz z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną „Biblioteka pod Atlantami” - Multimedialną Filią Biblioteczną w Wałbrzychu realizowane są 2 konkursy. Pierwszy konkurs recytatorski pt. „Baje, bajki, rymowanki” skierowany do dzieci klas I-II szkół podstawowych zakończył się 5 kwietnia, natomiast drugi plastyczny pt. „Wiersze zaklęte w obrazkach” skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym mający na celu rozwijanie uzdolnień plastycznych dzieci, popularyzowanie twórczości Ireny Raszki i rozwijanie wrażliwości i wyobraźni młodych autorów, będzie miał finał 8 maja o godzinie 10.00 w Multimedialnej Filii Bibliotecznej w Wałbrzychu przy ul. Kasztelańskiej. W przypadku wydania kolejnej książki niektóre bajki mogą być ilustrowane rysunkami laureatów. W trakcie realizacji jest jeszcze konkurs recytatorski organizowany wspólnie z Biblioteką Pedagogiczną we Wrocławiu Filia w Wałbrzychu skierowany do dzieci klas I-IV oraz V-VIII.

Fundatorem nagród dla wszystkich zwycięzców, wyróżnionych i osób biorących udział w w/w konkursach jest Ryszard Żerkowski – na co dzień mieszkający w Australii, ambasador literatury polskiej na obczyźnie, któremu bardzo podobają się baki pisane przez wałbrzyszankę. Ponadto od stycznia do marca odbyły się 3 spotkania z osobami dorosłymi: w Wałbrzychu w Kawiarni Pod Pretekstem, w Czarnym Borze w Bibliotece oraz w Świdnicy w klubie Seniora Zawiszów, gdzie prezentowano inny rodzaj twórczości Ireny Raszki, tj. zaproszenia do wypicia kawy, dobranocki, rozważania, poezję miłosno- erotyczną. Wałbrzyszanka wydała też kilkanaście ręcznie wykonanych książek ze zbiorem poezji miłosnej.

Twoja reakcja na artykuł?

3
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group