Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 5855
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Kocioł na pellet – dlaczego kotły na pellet są takie popularne?

Sobota, 5 lutego 2022, 6:46
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Kocioł na pellet –  dlaczego kotły na pellet są takie popularne?
Fot. użyczone
Ogrzewanie domu to problematyka, która spędza sen z powiek nie jednemu posiadaczowi nieruchomości. W naszym klimacie, wymagającym ogrzewania pomieszczeń przez minimum 6 miesięcy w roku, zastosowane technologie i koszt ogrzewania odgrywają niebagatelną rolę.

Ogrzewanie domu to problematyka, która spędza sen z powiek nie jednemu posiadaczowi nieruchomości. W naszym klimacie, wymagającym ogrzewania pomieszczeń przez minimum 6 miesięcy w roku, zastosowane technologie i koszt ogrzewania odgrywają niebagatelną rolę.

Kocioł na pellet jako ekologiczne źródło ciepła

Pierwszym zagadnieniem jest, które warto wziąć pod rozwagę przy wyborze źródła ciepła dla naszego domu jest ekologia. W dobie katastrofy klimatycznej, dbałości o środowisko naturalne i to w jakim stanie pozostawimy naszą planetę następnym pokoleniom wychodzi na pierwszy plan. I tu okazuje się, że spalanie pelletu jest w zasadzie neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Czego zdecydowanie nie można powiedzieć o spalaniu paliw kopalnych takich jak węgiel czy gaz ziemny. Skąd neutralność pellet pod względem emisji CO2? Spalając paliwa kopalne, uwalniamy do atmosfery CO2, który był uwięziony pod ziemią przez miliony lat, a teraz nagle zostaje uwolniony. Zmienia to bilans CO2 w atmosferze. Spalając pellet, również uwalniamy CO2, jednak jest to CO2, który został pobrany z atmosfery w ciągu ostatnich kilku dekad, co w geologicznej skali czasu, nie powoduje zmiany bilansu CO2 w atmosferze. Rośliny cały czas pobierają CO2, który jest uwalniany po ich rozkładzie, nie tylko po spaleniu w kotle na pellet. Należy przy tym zaznaczyć, że emisja pyłów przy spalaniu pelletu jest porównywalna do spalania ekogroszku w wysokiej klasy kotłach C.O. ecodesign, jest też niewspółmiernie niższa niż w przypadku starych kotłów nie trzymających współczesnych norm.

Kotły na pellet – jakie są koszty?

Koszt zakupu samego kotła na pellet jest porównywalny z kosztem zakupu kotła na ekogroszek. W obu przypadkach ceny, w dolnych granicach, oscylują w okolicy 9 000 zł, kotły o większej mocy, lepiej wyposażone kosztują po kilkanaście tysięcy złotych. To tego dochodzi koszt wykonania całej instalacji C.O., ale te musimy ponieść niezależnie od wybranego rodzaju paliwa, jakim będziemy ogrzewać nasz dom. Koszty zakupu kotła to wydatek jednorazowy. Żywotność kotłów to dobre kilkanaście i więcej lat, w zależności od warunków eksploatacji i jakości samego urządzenia. Kosztem jaki będzie nam towarzyszył przez wszystkie lata eksploatacji, jest koszt zakupu paliwa. Jak to wygląda w przypadku pelletu? Ceny zakupu pelletu drzewnego, w przypadku paliwa najniższej jakości, bezklasowe lub klasy B, zaczynają się od 500-600 zł. Pellet wyższej jakości, o większej wartości opałowej może już przekraczać tysiąc złotych. Należy przy tym pamiętać, że gorszego pelletu będziemy musieli spalić więcej, aby efektywnie uzyskać tę samą ilość ciepła. Na koniec należy napisać też, że ceny pelletu podlegają tym samym mechanizmom rynkowym, co ceny pozostałych paliw. Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na pellet, jego ceny mogą, przejściowo rosnąć.

Kocioł na pellet – prostota użytkowania

Kocioł na pellet jest jednym z mniej obsługowych rozwiązań stosowanych w domowych instalacjach C.O.. Wyposażony w zasobnik z podajnikiem, w pełni zautomatyzowany, nowoczesny kocioł na pellet sam się rozpali, automatycznie poda kolejne dawki paliwa z zasobnika, przez cały czas będzie utrzymywał zadaną moc/temperaturę. Przy odpowiedniej wielkości zasobnika, taka kotłownia będzie wymagała uwagi nawet, tylko co kilka tygodni. Powyższy artykuł powstał przy współpracy z firmą Stalmark– producentem kotłów na pellet.

Twoja reakcja na artykuł?

4
36%
Cieszy
5
45%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
9%
Złości
1
9%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group