Sobota, 2 lipca
Imieniny: Marii, Urbana
Czytających: 6277
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Głuszyca: Kolejny projekt zrealizowany w ramach powiatowego budżetu partycypacyjnego

Piątek, 2 września 2016, 11:41
Autor: Robert Bajek
REGION, Głuszyca: Kolejny projekt zrealizowany w ramach powiatowego budżetu partycypacyjnego
Fot. Robert Bajek
Wczoraj przy Niepublicznej Szkole Podstawowej Fundacji Jawor w Głuszycy Górnej odbyło się oficjalne otwarcie nowego boiska, które powstało dzięki funduszom pochodzącym z powiatowego budżetu partycypacyjnego.

- To bardzo dobra inicjatywa. To pokazuje, że lokalna społeczność umie wykorzystać pieniądze w sposób właściwy. Ten zielony skwer to nie tylko boisko służące dzieciakom chodzącym do Niepublicznej Szkoły, ale również miejsce aktywnego wypoczynku dla mieszkańców Głuszycy. Z tego skweru, z tego boiska może korzystać każdy mieszkaniec Głuszycy. Fundacja Jawor wystartowała w konkursie, przekonała mieszkańców Głuszycy, że warto poprzeć ich inicjatywę. Jestem dumny, że pieniądze przeznaczone na tą oddolną inicjatywę są tak świetnie wykorzystywane w Powiecie Wałbrzyskim. Budżet będzie kontynuowany w roku 2017 - powiedział wicestarosta Krzysztof Kwiatkowski.

Projekt o nazwie „Bezpieczna przestrzeń i zielony skwer dla najmłodszych” zakładał stworzenie miejsca do rozgrywek sportowych i zabawy na terenie przylegającym do Niepublicznej Szkoły Podstawowej Fundacji Jawor i Niepublicznego Punktu Przedszkolnego Fundacji Jawor przy ulicy Kłodzkiej 103 w Głuszycy Górnej. Koszt realizacji tego projektu wyniósł 23 038 złotych.

- Budżet partycypacyjny to zawsze walka. To nie my wygraliśmy, wygrali mieszkańcy Głuszycy Górnej. My tylko to zrealizowaliśmy. To ludzie wybierają co jest dla nich ważne, co uważają, że warto wesprzeć. Mamy szczęście prowadzić szkołę w Głuszycy Górnej. Wsparli nas rodzice i cała Głuszyca Górna, która jest zainteresowana, żeby ten obiekt funkcjonował również po zakończeniu lekcji, żeby było w pełni bezpieczne boisko, skwerek dla dzieci, żeby przyjść i bezpiecznie pograć w piłkę i miło spędzić czas. Zakupienie boiska, trawy, tych wszystkich elementów to jedno. To trzeba jeszcze zamontować, położyć. Tu wielki szacunek dla nauczycieli tej szkoły, którzy sami w wakacje, w wolnym czasie kładli trawę i aranżowali to wszystko - powiedział Marcin Szewczak - dyrektor Fundacji Jawor.

Na temat projektu i jego realizacji wypowiedział się też Roman Głód - burmistrz Głuszycy:

- Nie wyobrażam sobie w XXI wieku funkcjonowania szkoły bez boiska. To boisko było potrzebne. Fundacja Jawor zagospodarowała optymalnie ten teren. Od dzisiaj dzieci będą miały możliwość funkcjonowania na trawiastym boisku. To jest przykład tego, jak Fundacja Jawor podeszła do sprawy funkcjonowania szkoły niepublicznej w Głuszycy Górnej. To jest przykład na to, że można stworzyć fajną szkołę na bazie szkół likwidowanych przez samorządy. Ta likwidacja spowodowała to, że powstała szkoła niepubliczna, która dzisiaj może być przykładem dla innych samorządów, że można a wręcz trzeba politykę oświatową opierać na szkolnictwie niepublicznym. Gratuluję Fundacji Jawor zaangażowania w projekt, wytrwałości. Ilość uczniów: 80. W tamtym roku było 46, a więc jest progres. Rodzice coraz bardziej przekonują się do tego, że takie małe szkoły również mają wzięcie na rynku oświatowym i są potrzebne. Oprócz szkół publicznych funkcjonujące szkoły niepubliczne wypełniają pewną lukę, która powstaje. Cieszy mnie to, że taka szkoła powstała na terenie Gminy Głuszyca, bo to świadczy o tym, że Gmina Głuszyca przez ostatnie dwa lata idzie bardzo mocno do przodu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group