Piątek, 18 września
Imieniny: Ireny, Józefa, Stanisława
Czytających: 2775
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Koncert Wojciecha Ławnikowicza w Domu Zdrojowym

Wiadomości: REGION, Szczawno Zdrój
Czwartek, 8 sierpnia 2013, 14:37
Aktualizacja: Sobota, 10 sierpnia 2013, 18:00
Autor: Michalina
Fot. Michalina
6 sierpnia w Domu Zdrojowym w Szczawnie Zdroju odbył się koncert poezji śpiewanej Wojciecha Ławnikowicza w ramach odbywających się już po raz szósty w tym mieście Międzynarodowych Wczasów Esperanckich, które trwają w tym roku od 5 do 14 sierpnia, cieszą się imponującym zainteresowaniem i przyciągnęły językowych zapaleńców z całej Europy oraz spoza niej.

Wojciech Ławnikowicz wystąpił z programem piosenki literackiej – złożonym z dwudziestu utworów recitalem w języku polskim i esperanto prezentując między innymi teksty wrocławskiej poetki Haliny Kuropatnickiej- Salamon.

W Międzynarodowych Wczasach Esperanckich uczestniczą w tym roku czterdzieści trzy osoby z około ośmiu krajów, w tym z Hiszpanii, Słowacji, Niemiec, czy Izraela, a przede wszystkim z całej Polski. Wspólnie zwiedzają oni ziemię wałbrzyską ze względu na jej walory naturalne i turystyczne, a także dzięki temu, że to tutaj została odnaleziona willa, w której Ludwik Zamenhof- twórca języka esperanto, pracował przez kilka tygodni (w zeszłym roku, w setną rocznicę powstania esperanto została tam odsłonięta pamiątkowa tablica). Poza zwiedzaniem, trwają oczywiście lekcje języka esperanto- zajęcia na czterech poziomach językowych, a wieczorem odbywają się prelekcje, zajęcia, gry, czy też wspólne śpiewanie.

Wtorkowy koncert odbył się dzięki Burmistrzowi Szczawna Zdroju Tadeuszowi Wlaźlakowi oraz Uzdrowisku Szczawno- Jedlina i był skierowany nie tylko do uczestników Wczasów Esperanckich, ale również do kuracjuszy uzdrowiska, mieszkańców Szczawna, Wałbrzycha i okolic. Wojciech Ławnikowicz- niewidomy wrocławski artysta wykonał (śpiewając i grając na gitarze) dziesięć utworów w języku polskim i tyle samo w esperanto, recital poprowadziła autorka tekstów- niewidoma poetka Halina Kuropatnicka- Salomon, a jej słowa na język esperanto tłumaczył uczestnik Wczasów ze Słowacji.

-Zapraszamy wszystkich chętnych, nawet osoby, które nigdy nie miały styczności z esperanto na naukę tego międzynarodowego języka- zachęcała Teresa Pomorska- wiceprzewodnicząca Śląskiego Związku Esperanckiego- Zajęcia odbywają się codziennie w czasie trwania Międzynarodowych Wczasów Esperanckich i są bezpłatne. Rozpoczynają się o godzinie 10 w szczawieńskim hotelu Joanna przy ulicy Kasztanowej 11.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group