Piątek, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 3306
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szczawno Zdrój: Konferencja seniorów

Niedziela, 7 października 2012, 12:15
Aktualizacja: 22:30
Autor: Wiktoria Blicharz
Szczawno Zdrój: Konferencja seniorów
Fot. Wiktoria Blicharz
Trochę poważnie. Nieco naukowo. Okraszone żartem. Tak przebiegała Konferencja Seniorów, która miała miejsce 5 października w Teatrze Zdrojowym na terenie Szczawna Zdroju.

Piątkowa konferencja w Teatrze Zdrojowym organizowana przez Wałbrzyskie Towarzystwo Oświatowe przebiegała pod hasłem „Szanse i wyzwania długiego życia”.

Wydarzenie rozpoczęło przemówienie Prezydenta Miasta Wałbrzycha Romana Szełemeja, który mówił o znaczeniu organizacji pozarządowych, których prężny rozwój wielokrotnie przynosi wielkie korzyści, zaś pomoc jakiej wymagają one od państwa jest raczej znikoma. Dalej mowa była o podjętych przez samorząd działaniach, których celem jest przeciwdziałanie problemowi narastającego starzenia się społeczeństwa. Spadek urodzeń. Jak radzić sobie z tego rodzaju „siwą falą”? Problem zostanie omówiony w ramach nowego projektu do realizacji którego zaproszony został minister Duda. Całość będzie miała na celu pomoc osobom starszym, a także zdjęcie negatywnego odium z domów spokojnej starości. Całość zwieńczyła ze strony Prezydenta nieskromna, jak sam określił, puenta z której wynikało iż sam jako lekarz wielokrotnie miał bezpośredni wpływ na przedłużenie życia pacjentów.

Kolejnym punktem konferencji były wykłady. Jako pierwsza zaprezentowała się pani profesor Maria Straś-Romanowska, psycholog z Uniwersytetu Wrocławskiego. Wystąpienie dotyczyło przede wszystkim praktycznych porad z zakresu psychologii społecznej. „Nie bójmy się starości. To czas jak każdy inny” – perorowała pani profesor i trudno jej nie wierzyć patrząc na zaangażowanie z jakim wypowiadała wspomniane wyżej słowa.

Kolejnym prelegentem był doktor Uniwersytetu Wrocławskiego dr n. medycznych Zbigniew Machaj. Przemówienie dotyczyło gerontologii i wniosło kilka optymistycznych wniosków. Przede wszystkim: odczuwalny wiek obniżył się w społeczeństwie o połowę. To powód do dumy i szansa na aktywne zorganizowanie tak wspaniale wydłużającego się czasu. Pojawiły się też praktyczne wskazówki jak wydłużyć swoje życie np. za pomocą diety czy konkretnych, wykonywanych systematycznie czynności.

Po wykładach miejsce miał koncert uczniów wałbrzyskiej szkoły muzycznej, którzy w klasycznym repertuarze zaprezentowali swoje rozwijające się umiejętności.

Następnie kulminacyjny punkt programu, mianowicie panel dyskusyjny z udziałem publiczności, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz patronów całego przedsięwzięcia, podczas którego pojawiła się okazja do zadania pytań najbliższych sercu zgromadzonych seniorów. Poruszenia kwestii dotyczących spraw lokalnych, przyszłości oraz zamierzeń władz samorządowych w stosunku do tej grupy.

„Bardzo się cieszę, że takie inicjatywy są realizowane u nas – mówi pani Krystyna – jedna z uczestniczek konferencji – można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Temat aktywnej starości jest mi bliski. Sama mam 68 lat – dodaje.

Sedno sprawy tkwi w tym, by teraz kolejne przeżyć aktywnie.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group