Sobota, 17 kwietnia
Imieniny: Rudolfa, Roberta
Czytających: 2626
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Głuszyca: Koniec Kina Historycznego w CK–MBP

Wtorek, 10 czerwca 2014, 10:51
Autor: red
REGION, Głuszyca: Koniec Kina Historycznego w CK–MBP
Fot. organizatorzy
Dwoma filmami o powojennej rzeczywistości Gór Sowich oraz prelekcją na temat zasiedlenia po II wojnie światowej powiatu wałbrzyskiego skończyło się trwające od blisko roku Kino Historyczne w głuszyckim Centrum Kultury–MBP.

Comiesięczne projekcje filmów historycznych w CK-MBP w Głuszycy cieszyły się sporym zainteresowaniem. W czwartek 5 czerwca zostały wyemitowane dwa ostatnie dokumenty: ,,Dziki Zachód – Świadkowie” obrazujący powojenne niełatwe realia na terenie Walimia i Głuszycy (m.in. szaber i trudne relacje między napływającymi Polakami a pozostałymi w regionie Niemcami) oraz drugi film pt. ,,Tajemnica Riese”, który okazał się nie lada gratką dla mieszkańców Głuszycy: pokazywał bowiem zainteresowanie Osówką i jej tajemnicami już od 1945 roku (w tym dość interesujące artykuły prasowe o ,,podziemnym mieście” powstałe już w latach 40. XX wieku). Uzupełnieniem projekcji filmowych była prelekcja dr Moniki Bisek-Grąz na temat procesów adaptacji i integracji mieszkańców powiatu wałbrzyskiego ze szczególnym uwzględnieniem Głuszycy.

Było to ostatnie spotkanie z organizowanym przez Fundację Łukasza Kazka ,,Świat, którego już nie ma…” i głuszyckie CK-MBP Kinem Historycznym. Organizatorzy przygotowali jednak niespodziankę na wakacje: światowy dokument w plenerze. Cztery razy w ciągu wakacji miłośnicy dokumentu będą mogli obejrzeć kino najwyższej klasy z serii Palnete Doc Review.
– Filmy, jakie zaprezentujemy, otrzymały nie tylko liczne nagrody na światowych festiwalach, ale także ogromnie uznanie publiczności. Dokumenty wzbudzają tyle emocji, że nie można obok nich przejść obojętnie – wyjaśniają organizatorzy. – Filmy będą prezentowane wieczorami w znajdującym się naprzeciw Centrum Kultury-MBP Ogrodzie Jordanowskim. Szczegóły wkrótce na stronie internetowej Centrum Kultury-MBP oraz na Facebooku – dodają.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group