Sobota, 24 lutego
Imieniny: Bogusza, Macieja
Czytających: 3976
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Koniec pracy "na czarno"?

Czwartek, 25 listopada 2021, 9:31
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: Koniec pracy "na czarno"?
Fot. red
Od 1 stycznia 2022 roku pracodawcy przyłapani na nielegalnym zatrudnianiu zapłacą podatek od wynagrodzenia za pracę na czarno lub części wynagrodzenia wypłacanego “pod stołem”. Przypisany zostanie im również dodatkowy przychód w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę za każdy miesiąc nielegalnego zatrudnienia – niezależnie od tego, czy faktycznie i w jakiej wysokości wypłacali wynagrodzenie.

Obecnie przepisy nie chronią dostatecznie pracowników, którzy nie mają silnej pozycji negocjacyjnej wobec pracodawcy. W efekcie muszą się godzić na świadczenie pracy bez umowy lub za część płacy otrzymywanej “pod stołem”. To nie gwarantuje im świadczeń w przypadku choroby czy przejścia na emeryturę.

Co więcej, nieuczciwi pracodawcy będą też zobowiązani do zapłaty w całości składek na ubezpieczenie społeczne i składki zdrowotnej od wynagrodzeń osób pracujących na czarno lub kwot wypłacanych “pod stołem”. Dodatkowo zarówno wypłacone wynagrodzenia, jak i składki nie będą mogły zostać zaliczone przez pracodawców do kosztów uzyskania przychodu.

Jak szacuje Polski Instytut Ekonomiczny w 2018 roku w Polsce ok. 6 proc. wynagrodzeń było wypłacanych w ramach pracy na czarno, czyli bez podatków, składek i rejestrowania pracowników. Straty budżetu państwa z tego tytułu są liczone w miliardach złotych. Według szacunków PIE płacenie części wynagrodzenia “pod stołem” może dotyczyć w sumie co trzeciej mikrofirmy oraz nawet 12 proc. osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, czyli prawie 1,5 mln polskich pracowników.

Źródło – Interia.pl

Twoja reakcja na artykuł?

12
52%
Cieszy
8
35%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
9%
Złości
1
4%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group