Poniedziałek, 19 października
Imieniny: Pawła, Piotra, Jana
Czytających: 3348
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Konkurs na utworzenie nowych żłobków rozstrzygnięty

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 10 lipca 2017, 16:45
Aktualizacja: Wtorek, 11 lipca 2017, 9:49
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu odbyło się oficjalne ogłoszenie wyników konkursu na utworzenie nowych żłobków i miejsc w istniejących już placówkach na terenie ZIT Aglomeracji Wałbrzyskiej.

- Od wielu miesięcy konsumujemy miliardy złotych, jakie udało nam się w wyniku wspólnej, niełatwej pracy 22 gmin wywalczyć. Wspólna praca gmin, samorządów gminnych, instytucji powołanych do wspierania samorządów - w tym przypadku Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy i wielu innych partnerów Aglomeracji Wałbrzyskiej przynosi strumień środków z Unii Europejskiej, który ma zmieniać rzeczywistość. Z ZITów w Polsce, a jest ich około 20, jesteśmy najsprawniejsi w udostępnianiu gospodarce, gminom środków unijnych. Jest to wynik zespołowej, ciężkiej pracy - powiedział Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Do ogłoszonego przez Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy konkursu zgłoszono 6 projektów. Cztery z nich otrzymały dofinansowanie w ramach którego za kwotę 4,30 mln złotych, przy 3,64 mln wsparcia ze środków unijnych zostaną sfinansowane 122 miejsca w żłobkach w gminie Stare Bogaczowice i w Świdnicy.

Głównym celem projektu obejmującego rozwój lub wyposażenie żłobków i klubów malucha jest umożliwienie powrotu do aktywności zawodowej rodzicom i opiekunom, którzy są bez pracy i chcą wrócić na rynek pracy po urlopie macierzyńskim, rodzicielskim, lub wychowawczym a mają problem z zapewnieniem opieki dla swoich dzieci. W placówkach które otrzymały dofinansowanie opieka nad dziećmi będzie bezpłatna, lub będzie się wiązała z symboliczną opłatą.

Wśród beneficjentów znaleźli się: Fundacja Edukacji Europejskiej z partnerami: Powiatowym Urzędem Pracy i Gminą Miastem Świdnica, gdzie w ramach projektu „Świdnickie Maluchy” do lutego 2019 r. sfinansowana zostanie działalność 70 miejsc opieki nad dziećmi do 3 lat w istniejącym żłobku, Ramona Bukowska-Mucha „U Mikołaja” z partnerem Gminą Stare Bogaczowice - utworzenie 16 miejsc w żłobku w Strudze, Świdnicka Spółdzielnia Socjalna, gdzie w ramach projektu „Wszystkie dzieci są nasze” bieżącą opieką objętych zostanie 26 dzieci i Tomasz Garpiel Pro-Publico - w ramach projektu „Dzieciaki do dzieła” powstanie Klub Dziecięcy z miejscami dla 20 dzieci.

Warto zaznaczyć, że dzięki projektom 122 osoby z terenu Aglomeracji Wałbrzyskiej będą miały zwiększone szanse na aktywizację zawodową. W ramach dotacji z Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy sfinansowane zostaną nie tylko bieżący koszty opieki nad dziećmi, ale również wynagrodzenia opiekuna lub niani, przeszkolenie opiekunów, oraz podniesienie kwalifikacji i kompetencji rodziców, którzy są bez pracy. Dodatkowo w żłobkach i klubach malucha prowadzone będą zajęcia specjalistyczne między innymi z logopedą, psychologiem, fizjoterapeutą, będzie także rytmika.

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ks Sowa 10-07-2017 18:48
Czy projekt byl napisany przez Walbrzyskich urzednikow, czy znow ROman wybulil 300 tysiecy z budzetu, bo pancerna armia urzednikow, specjalistow, fachowcow od wszystkiego z wnioskiem o dofinansowanie obwodnicy nie potrafila sobie poradzic? Jak bylo tym razem? Znow za PO robote zrobila firma zewnetrzna za kase obywateli a ROman tylko nektar spija? Proste nie? Zaplacic za projekt pieniedzmi mieszkancow, a potem przed miekszancami sie chwali ze to dzieki niemu. Inteligentne? Napewno tak, ale jakei falszywe i niemoralne.
idler73 10-07-2017 20:22
@ks Sowa. Okazem moralności dla ciebie z pewnością jest szczerbaty konus z Żoliborza ? Jestem przekonany, że gdyby u sterów był jakiś pajac z prawych i sprawiedliwych wył byś z zachwytu kato faszystowski hipokryto. Po za tym, w dobie galopującego "baby boom" (czym chwali się kato-faszystowska prasa), żłobki są chyba potrzebne ? Czy nie ?
~pytacz 10-07-2017 20:44
A konkurs na właściwie napisany kosztorys był? Taki, aby żłobki były najdroższe co da koterii w pobliżu budowy spore prowizje.Zresztą po co żłobki skoro wiadomo że potem z takich dzieci wyrastają dekle. Dziecko najlepiej się wychowuje przy rodzicach i dziadkach, a nie w ochronce, poddawane formatowaniu umysłu.
~Piotr 10-07-2017 21:35
A czy Fundacja Edukacji Europejskiej to ta z Jedliny
~ 10-07-2017 22:47
Piotr nie nie, Fundacja Edukacji Europejskiej jest z Wałbrzycha a ma z Jedliną tylko wspólny biznes na linii Burmistrz - synuś burmistrza-Grzesio K i tyle.
~ 11-07-2017 17:20
O Pani Mucha, a jakos o Szczawno to sie Pani nie stara bedac tyle lat w Szczawnie radna.
~ks Sowa 11-07-2017 19:43
Wiadomo ze sa potrzebne, tam gdzie sa potrzebne. W miescie wyludniajacym sie pod rzadami PO i starzejacym sie nie jestem przekonany. Zreszta znam osobe, ktora chciala przez lata otworzyc przedszkole. Miala wszystkie papiery. Niestety nie dostala pozwolenia od ratusza, bo przedszkola sa przeznaczone dla swoich. PS. Ciekawe czy nowe przedszkola znajduja sie na liscie budunkow, mieszkan, ktore poszly pod zastaw do banku na oblikacje, by miasto przed bankructwem ratowac. Wazniejszy jest los ROmana, niz mieszkancow w tych zastawionych budynkach!!! Hanka pokazala jak to sie robi. Roman ani kroku wstecz!!! Wymieciemy plebs, a zastapimy go bankowacami, nowymi wlascicielami mieszkan. I miasto zrobi sie bogate bogatymi obywatelami!! Prawda ze sprytne!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group