Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 3454
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Konsolidacja klubów

Środa, 10 lipca 2019, 15:59
Aktualizacja: Piątek, 12 lipca 2019, 8:31
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Konsolidacja klubów
Fot. Robert Bajek
Konsolidacja klubów sportowych i nowe zasady szkolenia dzieci i młodzieży mają być receptą na sukces.

Na Placu Magistrackim odbyła się dzisiaj konferencja prasowa dotycząca zarówno sytuacji piłkarskiego "Górnika" jak i szerszej koncepcji konsolidacji klubów piłkarskich funkcjonujących na terenie naszego miasta. W konferencji udział wzięli: Sylwia Bielawska - wiceprezydent Wałbrzycha, Sebastian Raciniewski - prezes klubu Górnik Nowe Miasto i Mirosław Furmaniak, reprezentujący klub Victoria.

- Poprosiłam o to spotkanie przede wszystkim po to, aby położyć kres pojawiającym się w przestrzeni publicznej informacjom, jakoby gmina w jakiś sposób przyczyniała się do tego, że Klub Piłkarski Górnik Wałbrzych likwiduje się, lub zawiesza swoją działalność. Zacznijmy od tego, że Klub Piłkarski Górnik Wałbrzych jest to klub bardzo zasłużony dla naszego miasta, trwale związany z historią miasta. Gmina Wałbrzych od lat starała się aby w ramach posiadanego budżetu wygospodarować odpowiednią ilość środków finansowych na działalność tego klubu. Przez wiele lat przekazywane w ramach dotacji na szkolenie dzieci i młodzieży i rozwój sportu określone kwoty sprawiały, że budżet klubu był zasilany znaczącymi kwotami. W roku 2018 była to kwota 465 000 złotych. W tym roku jest to przewidziana kwota w granicach 376 500 złotych. Są to znaczne kwoty, które według naszych obliczeń pokrywały około 90 procent wydatków z budżetu klubu. Poza tym jeżeli porównamy te kwoty z kwotami, które są dostępne na stronie Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej jeżeli chodzi o finansowanie klubów III czy IV-ligowych, to na tym tle wypadamy bardzo korzystnie. Potwierdzam jednocześnie informację, że w chwili obecnej wstrzymaliśmy przekazanie kolejnej kwoty w wysokości 88 000 złotych na szkolenie dzieci i młodzieży, albowiem dotarły do nas informacje, że zarząd klubu podał się do dymisji, a w klubie został powołany prokurent. Ponieważ takie rozwiązanie według nas obciążone jest błędem prawnym, wystąpiliśmy o analizę prawną tej sytuacji. I dopóki nie otrzymamy decyzji dotyczącej tego kto może dysponować majątkiem stowarzyszenia, bo przypominam, że klub piłkarski to jest stowarzyszenie, a więc niezależny podmiot, Gmina Wałbrzych nie przekaże tej kwoty 88 000 złotych na szkolenie dzieci i młodzieży, oraz drugiej transzy 100 000 złotych na rozwój sportu. Nie możemy bowiem dopuścić do sytuacji, kiedy nie wiadomo kto będzie odpowiadał za publiczne pieniądze. Chciałam też przypomnieć, że zarówno pan prezydent jak i radni wielokrotnie angażowali się w pozyskiwanie sponsorów. Zwłaszcza wówczas, kiedy Klub Piłkarski Górnik Wałbrzych utracił swojego sponsora głównego jakim były Zakłady Koksownicze "Victoria". To dzięki osobistemu zaangażowaniu zarówno pana prezydenta jak i radnych po wielu negocjacjach udało nam się pozyskać przychylność spółek miejskich, które doposażały budżet klubu. Również przypominam, że niedawno odbyła się akcja zbierania cegiełek na rzecz klubu i również zarówno pan prezydent jak i radni bardzo mocno zaangażowali się w pozyskiwanie środków - powiedziała Sylwia Bielawska.

Z kolei Sebastian Raciniewski przedstawił pomysł konsolidacji klubów sportowych. Rozmowy w tej sprawie toczone były już od początku roku. Konsolidacja ma na celu zarówno jak najefektowniejsze wykorzystanie środków przekazywanych klubom przez Gminę Wałbrzych jak również zwiększenie efektywności treningów i poprawę wyszkolenia dzieci i młodzieży. Wałbrzyskie kluby podczas przeprowadzanych spotkań przyjęły propozycję konsolidacji. Nowy system ma ruszyć od września.

- Ogólnie mówiąc są dwa modele klubów piłkarskich. Pierwszy model jest oparty na wychowankach swoich klubów - młodych zawodnikach, którzy przechodzą pełen etap szkolenia i reprezentują miasto, są jego wizytówką. Drugi model polega na polityce transferowej. Jest oparty o pierwszą drużynę. My w Górniku Nowe Miasto postawiliśmy na pracę od postaw. Zbudowaliśmy w klubie piramidę szkoleniową, która jest podzielona na trzy etapy. Uważam, że jest to model optymalny dla naszego miasta. W ramach konsolidacji Górnik Nowe Miasto chciałby być klubem wiodącym w szkoleniu dzieci i młodzieży, współpracować z klubami partnerskimi, które na co dzień także szkolą młodzież. Jesteśmy w stanie wejść na wyższy poziom i zagwarantować, że dobra praca z młodzieżą postawi piłkę nożną w Wałbrzychu na to miejsce, w którym powinna być. Nie widzę na dzień dzisiejszy lepszej alternatywy. Niestety trzeba powiedzieć, że klub wiodący - Górnik Wałbrzych wiąże się z pierwszą drużyną. Wyniki seniorskie nie idą w parze z pracą z młodzieżą. Tam na dzień dzisiejszy pracy z młodzieżą niestety nie było. Wszystkie drużyny spadły z lig wojewódzkich. To dobrze nie rokuje - powiedział Sebastian Raciniewski.

Twoja reakcja na artykuł?

8
22%
Cieszy
2
6%
Hahaha
4
11%
Nudzi
2
6%
Smuci
4
11%
Złości
16
44%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (37) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group