Piątek, 22 stycznia
Imieniny: Anastazego, Wincentego
Czytających: 2506
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Koronkowy weekend na Zamku Książ

Piątek, 21 listopada 2014, 12:49
Autor: red
Wałbrzych: Koronkowy weekend na Zamku Książ
Fot. organizatorzy
Od stuleci króluje w modzie, na salonach i chłopskiej chacie. W XXI wieku tak samo na czasie jak kilkaset lat temu. Współcześnie można ją zobaczyć na wybiegach najsłynniejszych projektantów mody. Ozdabia najdroższe kreacje gwiazd oraz ramiona naszych babć. Pojawia się w naszych domach, staje się inspiracja dla artystów. „Koronka – sztuka czy rzemiosło? Na to i wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć na Zamku Książ, gdzie powstała jedna z pierwszych szkół koronczarskich na Śląsku.

22 i 23 listopada Fundacja OPEN MIND, Zamek Książ oraz Stowarzyszenie Promocji Sztuki i Rzemiosła Targira zapraszają na weekend warsztatów, dyskusji i kuratorskie oprowadzanie po Zamku Książ w Wałbrzychu.

Codziennie od godz. 12:00 do 15:00 wszystkich chętnych, którzy pragną poznać tajniki koronczarstwa, nauczyć się podstawowych ściegów szydełkowych i odświeżyć swoją jesienno-zimową garderobę zapraszamy na „Warsztaty Koronczarskie”. Uczestnikom przybliżymy różne techniki wykonywania koronek oraz dolnośląską historię tego rzemiosła. Adepci nauczą się jak wykonywać proste ściegi, zobaczą profesjonalne koronki stworzone innymi technikami. Przekonają się na jak ogromną skalę stosuje się koronki jako ozdoby w modzie i elementach wystroju wnętrz, również tych bardzo nowoczesnych. Poznają postać i szczegóły działalności księżnej Daisy von Pless, legendarnej pani na Zamku Książ.

Zajęcia poprowadzą Panie Bożena Kędzior i Stanisława Łomnicka z Towarzystwa Miłośników Haftu przy Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu.

23 listopada (niedziela) od godz. 13.00 do 14.30 zapraszamy do otwartej dyskusji „Rzemiosło wczoraj i dziś”. Mistrzowie i pasjonaci rzemiosła: Leszek Ukleja, Janusz Kujat, Alina Frąckowiak, Teresa Anniuk-Gulak oraz Estera Grabarczyk udowodnią, że tradycja i rzemiosło to niewyczerpane źródło inspiracji na dziś! Unikalna wiedza, którą należy pielęgnować. Porozmawiamy o historii i przyszłości rzemiosła, rękodzieła, sztuki ludowej na Dolnym Śląsku. Debata zakończy się kuratorskim oprowadzaniem po Zamku Książ.

Wydarzenia odbędą się w ramach projektu Drogowskazy: Dolnośląska mapa legend i rzemiosła. Opiera się on na doświadczeniu, kreowaniu i upowszechnianiu kultury żywej zarówno materialnej jak i duchowej. Realizowany program służy innemu spojrzeniu na dorobek twórczy i kulturowy Dolnego Śląska. Jednym z ważnych elementów projektu jest stworzenie unikatowej „Dolnośląskiej Mapy Legend I Rzemiosła”, która ukaże się w wersji elektronicznej i drukowanej. Projekt "Drogowskazy. Dolnośląska Mapa Legend i Rzemiosła" jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Partnerami wydarzenia są: Stowarzyszenie Promocji Sztuki i Rzemiosła Targira oraz Zamek Książ.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group