Poniedziałek, 23 listopada
Imieniny: Adeli, Klementyny
Czytających: 2920
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Koszmar sprzed lat

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 15 kwietnia 2013, 13:30
Aktualizacja: 13:36
Autor: Michalina
Fot. Wydawnictwo Amber
„Torturowana” to historia życia początkowo małej dziewczynki, potem dorastającej nastolatki, aż wreszcie kobiety, której ojczym uczynił z życia piekło. Jest to niezwykle dosadna, momentami wulgarna i pełna gorzkich wyznań książka, ale bez wątpienia wpływająca na punkt widzenia czytelnika.

„Torturowana” to jedna z części serii „Skrzywdzone” wydawnictwa Amber, w skład której wchodzi kilka pozycji, z czego każda ukazuje prawdziwą historię dzieci krzywdzonych przez najbliższych. Mali bohaterowie skazani są przez los na codzienną walkę o życie, godność, miłość, a potem dorastają starając się żyć normalnie, ale dostrzeżenie prawdziwych wartości z tak silną traumą dla żadnego z nich nie jest łatwe. Tak samo jest z Jane- bohaterką książki „Torturowana”.

Jane początkowo trafia do domu dziecka, jednak po jakimś czasie wraca do domu (trudno go nazwać rodzinnym), w którym mieszka jej matka z nowym, młodszym partnerem; wychowują oni poza dziewczynką jeszcze trzech synów. To, że rodzice Jane nie tworzą typowej, szczęśliwej rodziny, że dom jest pełen patologii, a awantury i bijatyki są dla nich codziennością nie jest dla nikogo z otoczenia niczym niezwykłym. Jednak to, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami, jak ojczym Jane- Richard traktuje wszystkich domowników i co dzieje się w sercu dziewczynki pozostaje na lata bolesną tajemnicą.

Richard znęca się nad Jane, torturuje ją na wiele wymyślnych sposobów, wykorzystuje do pracy, jak niewolnicę, zakazuje jej normalnego funkcjonowania, manipuluje nią, by osiągnąć swoje cele. Dziewczyna przez lata żyje w paraliżującym strachu, bo wie, że w każdej chwili może zostać ukarana, nie robiąc niczego złego, czy łamiącego zasady. W tym domu zasady nie istnieją. Jest tylko jedno słuszne zdanie- zdanie ojczyma Jane. Ten człowiek to potwór, nieposiadający zahamowań drań- wie o tym każdy czytelnik, bo autorka dokładnie opisuje co i w jaki sposób zrobił jej ojczym. Brutalne opisy bicia, prześladowań i wreszcie te najgorsze- molestowania seksualnego wprawiają w osłupienie i wywołują tysiące refleksji. Książka jest niesamowicie dosadna i mocno depresyjna, ale dzięki temu bardzo wiarygodna.

Jane Elliott to fałszywe nazwisko autorki książki pod tytułem „Torturowana”, która jest opisem jej wspomnień z tragicznego dzieciństwa. Kobieta nie podaje własnej tożsamości- podobnie jak imion i nazwisk swoich bliskich, o których w książce opowiada. Ten strach przed byciem rozpoznanym i przed potencjalną zemstą za przerwanie milczenia i ujawnienie prawdy o brutalności, której kobieta doświadczała, jest dowodem na to, jak bardzo osobista i trudna jest książka.

Kobieta zdecydowała się przekazać światu swoją historię po siedemnastu latach koszmaru, który rozgrywał się w jej własnym domu- domu, który dla każdego powinien być ostoją i schronieniem. Dla Jane było to miejsce, z którego musiała uciekać. Warto zajrzeć do serii „Skrzywdzone”, a szczególnie do powieści „Torturowana” Jane Elliott, by zdać sobie sprawę, ile zła ukrytego pod pozorami normalności jest wokół nas.

Torturowana, Jane Elliott, Wydawnictwo Amber 2013

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group