Piątek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 4882
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Królowa Danii wyróżni wałbrzyszankę

Niedziela, 18 listopada 2018, 12:34
Autor: red
Wałbrzych: Królowa Danii wyróżni wałbrzyszankę
Fot. użyczone
Jeden z dwóch grantów badawczych Jej Wysokości królowej Danii Małgorzaty II na wybitny projekt badawczy nad recepcją literatury staronordyckiej w Danii i Islandii został przyznany przez fundację Carlsberga absolwentce Uniwersytetu Wrocławskiego: Katarzynie Annie Kapitan, która pochodzi z Wałbrzycha.

Z okazji stulecia niepodległości islandzkiej fundacja Carlsberga ogłosiła konkurs na dwa wybitne projekty badawcze zajmujące się recepcją literatury staronordyckiej w Danii i Islandii pod patronatem Jej Wysokość królowej Danii Małgorzaty II. Jeden z tych prestiżowych grantów został przyznany Katarzynie Annie Kapitan.

Jej Wysokość Małgorzata II wręczy osobiście obydwa stypendia podczas ceremonii w Reykjavíku 1 grudnia b.r.

Każdy kto oglądał serial The Vikings słyszał o Ragnarze Loðbróku, legendarnym władcy wikingów. Nie każdy jednak wie, że najbardziej szczegółowy opis jego życia znajdziemy w staronordyckiej sadze legendarnej Ragnars saga Loðbrókar i że sagi legendarne takie jak Ragnars saga Loðbrókar przez wieki były czytane niemalże jak kroniki historyczne i w różnych okolicznościach służyły jako amunicja w walkach politycznych pomiędzy Skandynawskimi monarchiami.

Projekt badawczy Katarzyny Anny Kapitan jest zatytułowany Writing (hi)stories: Danish Antiquarians and Their Reception of Old Norse Literature (1658—1814) i skupia się na głównie siedemnastowiecznym dziejopisarstwie duńskim i roli, jaką sagi legendarne odegrały w tworzeniu skandynawskiej historiografii. Zaczynając od prac dwóch królewskich antykwariuszy: Thormodusa Torfæusa (1636— 1719), autora Series dynastarum et regum Daniæ oraz Thomasa Bartholina (1659—1690), autora Antiqvitatum Danicarum, Katarzyna Anna Kapitan bada, w jaki sposób fantastyczne utwory literackie, takiej jak sagi legendarne, były racjonalizowane dla potrzeb dziejopisarstwa i używane jako źródła historyczne. Kapitan interesuje się głównie zagadnieniem prawdy historycznej w dziejopisarstwie skandynawskim i granicami pomiędzy historią i fikcją literacką.

Katarzyna Anna Kapitan pochodzi w Wałbrzycha, ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie Wrocławskim na kierunku historia (2011) i archeologia (2012), po czym studiowała filologię islandzką i mediewistykę islandzką na Uniwersytecie Islandzkim w Reykjavíku (2014). W sierpniu 2018 ukończyła studia doktoranckie na Uniwersytecie w Kopenhadze, w tamtejszym instytucie skandynawistyki. Publiczna obrona jej rozprawy doktorskiej obędzie się 14 grudnia b.r.

Twoja reakcja na artykuł?

25
93%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
4%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
4%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group