Sobota, 27 lutego
Imieniny: Anastazji, Gabriela
Czytających: 2197
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Książ bogatszy o wyjątkowy album

Środa, 19 stycznia 2011, 7:26
Aktualizacja: 7:27
Autor: red
Przedsiębiorstwo Zamek Książ w Wałbrzychu weszło w posiadanie wyjątkowego albumu ze starymi fotografiami.

Na zdjęciach, znajdujących się w albumie, możemy znaleźć Książ z minionych wieków. Ofiarodawcą wyjątkowo cennego albumu jest Barbara Grabner, wnuczka osobistej pokojówki Księżnej Daisy.

Z informacji historycznych wynika, że „dziadkowie Pani Grabner – Marta i Joseph Kozyrowie poznali się 101 lat temu w Zamku Książ. Pan Kozyra przybył tu z Pszczyny i na jednym z balów dla służby organizowanych przez książęcą parę zobaczył młodziutką pokojówkę Księżnej – Martę Bertelsmann. Według rodzinnych przekazów miał wówczas powiedzieć do swego kolegi, że jeśli kiedykolwiek się ożeni, to tylko z tą piękną, czarnowłosą dziewczyną. W roku 1919 Joseph poślubił Martę. Narzeczeństwo ich trwało 9 lat, ponieważ przyszła Pani Kozyra w czasie pierwszej wojny światowej podróżowała z Księżną po Europie. Państwo Kozyrowie zamieszkali w małym domku w okolicy stada, w Książu urodziła się ich trójka dzieci. Opuścili zamek po II wojnie światowej w ramach przesiedleń ludności niemieckiej”.

Niezapomnianą pamiątką po Kozyrach jest właśnie ten wyjątkowy album z ponad setką archiwalnych zdjęć. Zdjęcia pokazują Książ z początku XX wieku. Sporo z nich związanych jest z podróżami Księżnej Daisy.

Wkrótce na stronie internetowej Zamku Książ będzie można zobaczyć większość zdjęć pochodzących z tego albumu.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group