Piątek, 9 czerwca
Imieniny: Dominika, Felicjana
Czytających: 4319
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Książ zabytkiem zadbanym

Środa, 1 czerwca 2022, 11:20
Autor: red
Wałbrzych: Książ zabytkiem zadbanym
Fot. użyczone
Wałbrzyski zamek został nagrodzony w kategorii specjalnej właściwego użytkowania i stałej opieki nad zabytkiem. Prestiżową nagrodę w dorocznym konkursie przyznają wspólnie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalny Konserwator Zabytków.

Celem konkursu jest promocja postaw właściwej opieki nad zabytkami oraz propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków.

- To sukces całego naszego zespołu, a także naszych poprzedników, którzy pracowali w Zamku Książ przez ostanie 30 lat – wyjaśnia prezes Anna Żabska, która kieruje Książem od 2017 roku.

W 2022 roku zgłoszono 100 zabytków, z których jury, po ocenie formalnej, zakwalifikowało do konkursu 88 obiektów z 16 województw. Laureatami w kategorii specjalnej właściwego użytkowania i stałej opieki nad zabytkiem zostały: kamienica modernistyczna przy Al. Kościuszki 14 w Częstochowie oraz Zamek Książ w Wałbrzychu

- Bardzo cieszy, że nagrodę specjalną otrzymał Zamek Książ, który został przed laty odważnie przejęty przez lokalny samorząd. Od trzech dekad jest systematycznie remontowany, konserwowany i wzorowo zarządzany. Stanowi pod tym względem ważny przykład w regionie, ale i w całym kraju. Nie zagospodarujemy zabytków bez udziału samorządów, a zarządzany przez miejską spółkę Książ pokazuje, że obiekt można z sukcesem poddawać systematycznej konserwacji, promować miasto przy jego udziale oraz generować przychody kompensujące koszty utrzymania, pracowników, a nawet częściowo remontów i adaptacji – wyjaśnia wieloletnia wojewódzka konserwator zabytków Barbara Nowak-Obelinda.

Laureaci i wyróżnieni spośród nominowanych w pozostałych kategoriach zostaną ogłoszeni na uroczystej gali w listopadzie tego roku.

Twoja reakcja na artykuł?

9
69%
Cieszy
1
8%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
23%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group