Niedziela, 13 czerwca
Imieniny: Antoniego, Lucjana
Czytających: 2375
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Księżna Daisy po raz drugi

Środa, 30 listopada 2011, 6:14
Aktualizacja: 6:15
Autor: opr. PAW
Wałbrzych: Księżna Daisy po raz drugi
Fot. red
Kolejna projekcja filmu o niepokornej Księżnej Daisy odbędzie się już w ten piątek, 2 grudnia, o godz. 18:00. Zapraszamy na seans kina niepokojącego: z „kuluarów arystokracji" i przepychu XX–wiecznych salonów, bowiem przeniesiemy się w przeddzień wybuchu I wojny światowej, gdy wokół unosić się będzie tylko kurz i dym.

Co wiemy dziś o Księżnej Daisy? Czego do teraz nie udało się ujawnić? Dokument fabularyzowany o jednej z najbardziej malowniczych postaci Zamku Książ bez wątpienia wytłumaczy wiele z tych niejasnych kwestii. Brytyjska arystokratka była ozdobą salonów europejskich, fascynując mężczyzn już w momencie przekroczenia progu pomieszczenia. Inteligentna, oczytana, pełna temperamentu, nie bała się występować w sprawach uważanych wówczas za typowo męskie. Ku przerażeniu męża, Jana Henryka XV, teściów i innych członków niemieckiej elity łamała ustalone zasady: potrafiła zmienić konwencję stroju, miała też odwagę krytykować absurdalne i kosztowne plany budowlane życiowego partnera oraz wydatki na służbę, której liczba dziwiła ją i przerażała. Okres I wojny światowej to czas terroru i oskarżeń. Księżną podejrzewa się o szpiegostwo, nieznośną atmosferę pogłębia dodatkowo nieufność małżonka. Daisy przywdziewa wtedy strój sanitariuszki i wyrusza z Czerwonym Krzyżem, by pracować w berlińskim szpitalu...

Produkcja została zrealizowana przez Telewizję Polską Oddział we Wrocławiu i Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Ujęcia do filmu o losach niezwykłej księżnej kręcono nie tylko na Zamku Książ, ale również na Zamku w Pszczynie, w Szczawnie-Zdroju, w Pałacu Jedlinka, w Świebodzicach i Włodarzu.

”Prawdziwa" historia księżnej ożyje na naszych oczach, w filmie bowiem fakty przeplatają się ze wspomnieniami żyjących jeszcze członków rodziny i przyjaciół Daisy. Świadkowie niezwykłych losów brytyjskiej arystokratki wyjawią Nam coś więcej niż tylko kilka tajemnic - ich refleksje stworzą wielowymiarowy obraz jednej z najbardziej wpływowych kobiet XX wieku.
WSTĘP WOLNY!!

Prosimy o rezerwację miejsc przez telefon: (0 74) 66 43 850 (w godz. 8.00 - 16.00)
lub e-mail: zamek@ksiaz.walbrzych.pl

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group