Środa, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 5252
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Kto płaci za upadłość konsumencką?

Czwartek, 20 stycznia 2022, 6:40
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Kto płaci za upadłość konsumencką?
Fot. użyczone
Coraz popularniejszą metodą na walkę z własnymi długami stało się ogłaszanie upadłości konsumenckiej. Choć ten sposób wydaje się pozornie dobrym rozwiązaniem, to nie każdy zdaje sobie sprawę choćby z tego, że nie jest to bezpłatne działanie, którego koszty pokrywa Skarb Państwa. Kto zatem płaci za upadłość ogłaszaną przez konsumentów?

Czym jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka najczęściej ogłaszana jest w wyniku złożenia przez konsumenta lub jego wierzyciela wniosku do sądu. Na ogół odbywa się to w chwili, kiedy konsument nie jest w stanie spłacić swoich finansowych zobowiązań wobec wierzycieli lub gdy wpadł w tzw. spiralę długów. Po złożeniu wspomnianego powyżej wniosku sąd w pierwszej kolejności sprawdza jego poprawność formalną i merytoryczną, później analizuje sytuację konsumenta. Po wnikliwej analizie rozstrzyga o dalszych losach bankrutującej osoby.

Wiele osób zgłaszających się do sądu liczy na tzw. całkowite oddłużenie, które jest przyznawane niezmiernie rzadko i na ogół względem osób nieposiadających żadnego majątku i możliwości zarobkowych, a ich stan zdrowia lub wiek nie rokują na poprawę ich sytuacji. Przeciętny Kowalski nie ma co liczyć na uzyskanie całkowitego oddłużenia, tym bardziej jeśli doprowadził do niego na skutek nieodpowiedzialnych działań np. zaciąganiu kredytów gotówkowych, czy pożyczek pozabankowych na cele konsumpcyjne.

Kto finansuje upadłość konsumencką?

Od początku działań związanych z ogłoszeniem upadłości, wszelkie koszty leżą po stronie wnioskodawcy (upadłego). Samo złożenie wniosku nie wiąże się z dużym obciążeniem, bowiem koszt ten to zaledwie 30 zł, ale jeśli sytuacja konsumenta jest dość skomplikowana, zaleca się posiadanie pełnomocnika w postaci prawnika, radcy lub innego specjalisty prawa upadłościowego, którego wynagrodzenie również należy do konsumenta.

Jeśli wnioskowanie dłużnika zakończy się po jego myśli – czyli jego upadłość zostanie ogłoszona, do postępowania dołączy syndyk prawa upadłościowego. Do zadań syndyka należy w głównej mierze oszacowanie wartości masy upadłości, sporządzenie kompletnej listy wierzytelności i oczywiście likwidacja majątku upadłego. Wynagrodzenie syndyka również bezpośrednio obciąża upadłego konsumenta. Kryterium, wedle którego ustala się wynagrodzenie, widnieje w ustawie. Ustalane również na podstawie nakładu pracy, stopnia odpowiedzialności podejmowanych decyzji i czasu trwania procesu upadłościowego. Zasadniczo syndyk otrzymuje równowartość 3 % do 5 % upadłego majątku do rozporządzenia.

Syndyk nie otrzymuje stałych, comiesięcznych pensji. To, ile otrzyma, uzależnione jest też od wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę w Polsce w danym roku kalendarzowym. Wypłata następuje po zakończeniu całego procesu upadłościowego, oczywiście jeśli zostanie zakończone sukcesem. Uzyskanie takiego wynagrodzenia nie wyklucza sytuacji, w której zwraca się o zwrot kosztów własnych poniesionych w związku ze swoją pracą.

Jak widać wszystkie koszty związane z upadłością konsumencką leżą po stronie zadłużonego. Jest to więc dodatkowe obciążenie, jakie spoczywa na konsumencie z problemami finansowymi. Warto zastanowić się, czy sprawę swojego zadłużenia z tytułu np. kredytów gotówkowych, pożyczek pozabankowych, czy niespłaconych rat za sprzęty RTV, czy AGD nie lepiej rozwiązać samodzielnie, pozbawiając się tym samym dodatkowych kosztów związanych z samym przeprowadzeniem procesu upadłości konsumenckiej.

Twoja reakcja na artykuł?

4
67%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
33%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group