Czwartek, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 4856
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rogoźnica: Kto ratuje jedno życie ratuje cały świat…

Środa, 26 lutego 2014, 6:20
Autor: opr.red.
Rogoźnica: Kto ratuje jedno życie ratuje cały świat…
Fot. użyczone
„Kto ratuje jedno życie ratuje cały świat… Pomoc ludności żydowskiej pod okupacją niemiecką w województwie białostockim (1941–1944)” to nowa ekspozycja czasowa, która jest prezentowana w Muzeum Gross–Rosen od 3 lutego do 30 kwietnia 2014 r. Organizatorem wystawy jest białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Wystawa przedstawia opór społeczeństwa, kościołów i Polskiego Państwa Podziemnego wobec nazistowskiego programu eksterminacji Żydów, a także fakty ratowania i pomocy niesionej Żydom przez poszczególnych obywateli oraz zorganizowane instytucje, takie jak np. Konspiracyjna Rada Pomocy Żydom. W sposób szczególny uwzględnione zostały jednostkowe losy ludzi ratujących i uratowanych z terenów dawnego województwa białostockiego.

Ciekawym elementem wystawy jest pokazanie wyników kwerendy archiwalnej dotyczącej ratowania Żydów na obszarze obecnego województwa podlaskiego, przeprowadzonej przez pracowników Oddziału Biura Edukacji Publicznej IPN (OBEP) w Białymstoku. Badania naukowe prowadzone przez OBEP zmierzają do ustalenia jak najpełniejszej listy osób ratujących Żydów w regionie.

Na wystawie wyeksponowane zostało getto białostockie i rozpoczęte tam 16 sierpnia 1943 r. powstanie przeciwko Niemcom. Oprócz fotografii i map, udało się przedstawić także dokumenty z podziemnego archiwum getta – tzw. Archiwum Tamaroffa-Tenenbauma i postać jego twórcy, a zarazem przywódcy bojowników białostockiego getta. Wyeksponowano też postać Bolesława Filipowskiego, żołnierza Armii Krajowej, który przechował to archiwum. Wystawa przygotowana i udostępniona w 60. rocznicę powstania w getcie białostockim jest wyrazem hołdu dla wszystkich, którzy zginęli, a także dla tych, którzy przetrwali dzięki niosącym pomoc oraz wyrazem hołdu dla tych, którzy tej pomocy udzielali.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group