Wtorek, 2 czerwca
Imieniny: Marianny, Piotra
Czytających: 2144
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ku czci żołnierzy wyklętych

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 5 marca 2019, 8:39
Aktualizacja: 8:45
Autor: JAZ
Fot. JAZ
W Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu odbył się wernisaż wystawy stworzonej przez Józefa Obacza, miejscowego artystę.

Prace przedstawiają żołnierzy wyklętych, żołnierzy niezłomnych propagujących antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.

Wałbrzyski artysta, malarz i rysownik, urodził się w 1934 r. we wsi Wołczków w województwie stanisławowskim na polskich Kresach Wschodnich. Jego dzieciństwo przypadło na czas II wojny światowej. Wojenna zawierucha, przesiedlenia Polaków z Kresów Wschodnich rzuciły rodzinę Obaczów w okolice Myśliborza na Pomorzu Zachodnim, gdzie Józef Obacz ukończył szkołę podstawową i rozpoczął naukę w liceum pedagogicznym. Pod koniec szkoły średniej, za aktywną działalność nielegalnej organizacji młodzieżowej, zmierzającej do obalenia ustroju państwowego został aresztowany i skazany na więzienie. Warunkowo zwolniony, w 1956 r, wcielony został do Wojskowego Korpusu Górniczego i skierowany do pracy w kopalni Słupcu i uległ wypadkowi.

Po odbyciu służby zastępczej pracował jako rysownik w Zakładach Kartoniarskich w Nowej Rudzie. W międzyczasie uzyskał kwalifikacje poligraficzne, co otworzyło mu drogę do pracy w wałbrzyskiej kalkomanii. Praca zawodowa nie była bez znaczenia dla jego zainteresowań, zaczął doskonalić talent malarski, który przejawiał już w dzieciństwie. Był samoukiem, ale chętnie korzystał ze wskazówek zarówno artystów profesjonalnych, jak i amatorów. Uczestniczył w plenerach malarskich w Polsce i Czechach. Miał kilkadziesiąt wystaw, jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i muzealnych. Wystawę będzie można oglądać do 31 marca.

Twoja reakcja na artykuł?

8
47%
Cieszy
0
0%
Hahaha
4
24%
Nudzi
1
6%
Smuci
0
0%
Złości
4
24%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~Miłośnik "S" 5-03-2019 11:06
Brawa dla Pana Łobacza.
~Za ofiary... 5-03-2019 23:25
Tfu...
~wyzwalacz 6-03-2019 8:08
To święto nie powoduje żadnych korzyści dla Polaków.To już lepiej upamiętniać wojów Chrobrego albo husarię odnoszącą rzeczywiste sukcesy. Kolejny kult klęski i trupów.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group