Środa, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 2734
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kultura znów połączy Wałbrzych i Hradec Kralove

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 17 marca 2012, 7:55
Aktualizacja: 7:56
Autor: opr. PAW
Fot. użyczone
Wehikuł czasu, gra miejska, szachy pogranicza, polsko – czeski plener malarski– to nowe propozycje Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury. Również w Hradec Kralove odbędzie się szereg imprez, między innymi festiwale: jazzowy i folklorystyczny, z udziałem artystów z naszego regionu.

Na kilkudniowej wycieczce spotkają się polscy i czescy seniorzy. Dyrektorzy: WOK Jarosław Buzarewicz i Adalbertinum Miroslav Franc podpisali porozumienie o współpracy. Wszystko jest dopięte na ostatni guzik.
- Nasze wspólne działania pozwolą jeszcze bardziej poznać zwyczaje, kulturę naszych państw. Tak naprawdę wiele od stuleci nas łączy. Wykorzystujemy to, uczymy się przy okazji języka sąsiadów, nawiązujemy przyjaźnie – mówi Miroslav Franc, dyrektor Ośrodka Kultury Adalbertinum w Hradec Kralove.

Imprezy odbędą się dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej. Już na przełomie czerwca i lipca do Wałbrzycha przyjedzie około 150 - 200 rycerzy z Polski i Czech. Przez trzy dni będą mieszkać w wybudowanej osadzie, zmagać się na turnieju, prezentować kulturę i zwyczaje średniowieczne. We wrześniu WOK proponuje nową formę rozrywki edukacyjnej – grę terenową. Znów cofniemy się do dawnej epoki, by stać się bohaterami bardzo bogatej fabuły. Nie są to jedyne atrakcje, na które ośrodek otrzymał dofinansowanie.
- W sierpniu polscy i czescy malarze utrwalą pejzaż Wałbrzycha i okolic. Prace zaprezentujemy w WOK i Ośrodku Kultury Adalbertinum w Hradec Kralove. W listopadzie do WOK zaprosimy szachistów na międzynarodowy turniej – mówi dyrektor ośrodka Jarosław Buzarewicz.

Organizacja imprez w Wałbrzychu będzie kosztować blisko 30 tys. euro. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013 oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis „Przekraczamy granice”. WOK otrzymał dofinansowanie w wysokości blisko 25 tys. euro.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group