Wtorek, 24 maja
Imieniny: Joanny, Zuzanny
Czytających: 5651
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Kupno działki – ile to kosztuje w 2022 roku?

Czwartek, 17 marca 2022, 7:27
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Kupno działki – ile to kosztuje w 2022 roku?
Fot. użyczone
Kupno działki to przeważnie pierwszy krok prowadzący do posiadania własnego domu. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję warto zapoznać się z księgami wieczystymi, aby sprawdzić historię prawną działki. Ponadto należy przeanalizować miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub gdy go brak z warunkami zabudowy. Powyższe dokumenty określają wytyczne odnośnie przeznaczenia terenu, wyglądu budynku, liczby kondygnacji i kształtu dachu. Są to niezwykle ważne informacje, które określają czy na danej działce można wybudować nasz wymarzony dom. Gdy upewnimy się, że działka spełnia nasze wszystkie oczekiwania możemy przystąpić do zakupu. Poniżej przedstawiono ile kosztuje kupno działki w 2022 roku.

Kupno działki w 2022 roku- cena nieruchomości to nie wszystko

Proces kupna działki rozpoczyna się akceptacją przez kupującego ceny nieruchomości oferowanej przez sprzedającego. Kolejny krok to podpisanie umowy w formie aktu notarialnego. Stroną ponoszącą koszty zakupu nieruchomości jest kupujący, dlatego on ma prawo wyboru kancelarii notarialnej. Jedną z głównych części umowy stanowi cena nieruchomości. Jednak to nie jedyny koszt jaki ponosi kupujący. Należy tu doliczyć koszty dodatkowe w skład których wchodzi: taksa notarialna, koszt wypisu aktu notarialnego, podatek od czynności cywilnoprawnych, podatek VAT od wynagrodzenia notariusza oraz opłaty sądowe.

Maksymalne stawki taksy notarialnej zależą od wartości kupowanej działki i są określone w rozporządzeniu Ministra
Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004r . w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (Dz.U. z 2020r. poz.1473). Należy pamiętać, że można z notariuszem negocjować wysokość wynagrodzenia, gdyż notariusz może zastosować niższą niż w rozporządzeniu taksę. W skład wynagrodzenia notariusza wchodzi koszt wypisów aktu notarialnego. Maksymalna stawka za jedną stronę wypisu określona rozporządzeniem wynosi 6 zł, zawsze wypis sporządzony jest w co najmniej dwóch egzemplarzach. Kupujący ponosi również koszt podatku VAT wynoszący 23% od wynagrodzenia netto notariusza.

Kolejny koszt to podatek od czynności cywilnoprawnych i wynosi on 2% od wartości sprzedaży nieruchomości. Natomiast opłaty sądowe od wniosku o założenie księgi wieczystej oraz od wniosku o odłączenie nieruchomości lub jej części są stałe i wynoszą 200 złotych. Tak więc wszystkie koszty dodatkowe towarzyszące przy zakupie działki mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Zakup działki wiąże się z dużym kosztem. Jeżeli działka ma być przeznaczona pod budowę domu, a nie jest uzbrojona, istotna jest informacja ile kosztuje doprowadzenie mediów lub jakie rozwiązania są przewidziane na danym terenie. Jeżeli brak wodociągu należy liczyć się z koniecznością kopania studni głębinowej. Jeżeli teren nie jest skanalizowany, ważne jest to jakie rozwiązania zostały przewidziane w planie zagospodarowania terenu lub warunkach zabudowy szambo i przydomowa oczyszczalni czy tylko jedno z rozwiązań. Jest to istotne ponieważ roczny koszt związany z opróżnianiem szamba to wydatek kliku tysięcy złotych. Natomiast przydomowa oczyszczalnia ścieków mimo wysokich kosztów inwestycyjnych, dzięki taniej eksploatacji zwraca się już po kilku latach. Warunkiem zadowolenia z posiadania własnej oczyszczalni jest jej bezawaryjna praca. Przydomową oczyszczalnią ścieków słynącą z bezawaryjnej i bezzapachowej jest urządzenie NV. Wysoka jakość oczyszczalni potwierdzona jest dwudziestoletnią gwarancją.

Twoja reakcja na artykuł?

1
25%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
50%
Złości
1
25%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group