Wałbrzych/Kraj: Kupno działki – ile to kosztuje w 2022 roku?
Autor: materiał zewnętrzny

Kupno działki w 2022 roku- cena nieruchomości to nie wszystko
Proces kupna działki rozpoczyna się akceptacją przez kupującego ceny nieruchomości oferowanej przez sprzedającego. Kolejny krok to podpisanie umowy w formie aktu notarialnego. Stroną ponoszącą koszty zakupu nieruchomości jest kupujący, dlatego on ma prawo wyboru kancelarii notarialnej. Jedną z głównych części umowy stanowi cena nieruchomości. Jednak to nie jedyny koszt jaki ponosi kupujący. Należy tu doliczyć koszty dodatkowe w skład których wchodzi: taksa notarialna, koszt wypisu aktu notarialnego, podatek od czynności cywilnoprawnych, podatek VAT od wynagrodzenia notariusza oraz opłaty sądowe.
Maksymalne stawki taksy notarialnej zależą od wartości kupowanej działki i są określone w rozporządzeniu Ministra
Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004r . w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (Dz.U. z 2020r. poz.1473). Należy pamiętać, że można z notariuszem negocjować wysokość wynagrodzenia, gdyż notariusz może zastosować niższą niż w rozporządzeniu taksę. W skład wynagrodzenia notariusza wchodzi koszt wypisów aktu notarialnego. Maksymalna stawka za jedną stronę wypisu określona rozporządzeniem wynosi 6 zł, zawsze wypis sporządzony jest w co najmniej dwóch egzemplarzach. Kupujący ponosi również koszt podatku VAT wynoszący 23% od wynagrodzenia netto notariusza.
Kolejny koszt to podatek od czynności cywilnoprawnych i wynosi on 2% od wartości sprzedaży nieruchomości. Natomiast opłaty sądowe od wniosku o założenie księgi wieczystej oraz od wniosku o odłączenie nieruchomości lub jej części są stałe i wynoszą 200 złotych. Tak więc wszystkie koszty dodatkowe towarzyszące przy zakupie działki mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych.
Zakup działki wiąże się z dużym kosztem. Jeżeli działka ma być przeznaczona pod budowę domu, a nie jest uzbrojona, istotna jest informacja ile kosztuje doprowadzenie mediów lub jakie rozwiązania są przewidziane na danym terenie. Jeżeli brak wodociągu należy liczyć się z koniecznością kopania studni głębinowej. Jeżeli teren nie jest skanalizowany, ważne jest to jakie rozwiązania zostały przewidziane w planie zagospodarowania terenu lub warunkach zabudowy szambo i przydomowa oczyszczalni czy tylko jedno z rozwiązań. Jest to istotne ponieważ roczny koszt związany z opróżnianiem szamba to wydatek kliku tysięcy złotych. Natomiast przydomowa oczyszczalnia ścieków mimo wysokich kosztów inwestycyjnych, dzięki taniej eksploatacji zwraca się już po kilku latach. Warunkiem zadowolenia z posiadania własnej oczyszczalni jest jej bezawaryjna praca. Przydomową oczyszczalnią ścieków słynącą z bezawaryjnej i bezzapachowej jest urządzenie NV. Wysoka jakość oczyszczalni potwierdzona jest dwudziestoletnią gwarancją.