Sobota, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 3086
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

powiat wałbrzyski: Kwestia współpracy z gminami zdominowała powiatową sesję

Piątek, 1 lutego 2019, 8:15
Autor: Robert Bajek
powiat wałbrzyski: Kwestia współpracy z gminami zdominowała powiatową sesję
Fot. Robert Bajek
Wśród spraw poruszanych podczas wczorajszej, III Sesji Rady Powiatu Wałbrzyskiego najwięcej emocji wzbudził temat, którego nie było w porządku obrad – współpraca poszczególnych gmin ze Starostwem Powiatowym.

25 stycznia do Zarządu Powiatu Wałbrzyskiego wpłynęło pismo, w którym włodarze Gmin Stare Bogaczowice, Szczawno-Zdrój, Głuszyca i Jedlina-Zdrój wyrażają swoje zaniepokojenie o powiatowy budżet na rok 2019, który nie gwarantuje dobrej współpracy pomiędzy Starostwem Powiatowym a gminami. Przedstawiciele czterech gmin wnioskują o dokonanie zmian w powiatowym budżecie, które mogą przyczynić się do wspólnej realizacji zadań w zakresie publicznej komunikacji autobusowej, budowy schroniska dla zwierząt, poprawy bezpieczeństwa drogowego i publicznego , inicjatyw związanych z ochroną środowiska czy współfinansowaniem inwestycji we wszystkich gminach Powiatu Wałbrzyskiego.

Krzysztof Kwiatkowski - Starosta Powiatu Wałbrzyskiego wyjaśniał, że pismo wpłynęło 25 stycznia i będzie omawiane na najbliższym posiedzeniu Zarządu Powiatu, czyli w dniu dzisiejszym. Zdaniem Starosty pismo ma znamiona próby zdyskredytowania Zarządu Powiatu, a przed jego rozpatrzeniem i omówieniem przez Zarząd Powiatu nie powinno zostać udostępnione opinii publicznej. Iwona Frankowska - Wicestarosta Powiatu Wałbrzyskiego zwracała uwagę na fakt, że do rozmów o współpracy zaproszeni zostali włodarze wszystkich gmin wchodzących w skład Powiatu Wałbrzyskiego, jednak czterech z nich nie zjawiło się na spotkaniu, nie przysłali też swoich reprezentantów.

Jak wynika z pisma przesłanego przez włodarzy czterech gmin do Zarządu Powiatu Wałbrzyskiego ich nieobecność na spotkaniu wynikała z faktu, iż Starosta Powiatu Wałbrzyskiego Krzysztof Kwiatkowski w przestrzeni publicznej stosuje mowę pogardy i nienawiści w stosunku do osób piastujących funkcje publiczne. Autorzy pisma oczekują zmiany stosowanej narracji, w innym przypadku nie widzą możliwości bezpośredniej rozmowy ze Starostą Wałbrzyskim. Iwona Frankowska podkreślała, że zaproszenie do włodarzy wystosował Zarząd Powiatu, a nie Starosta Krzysztof Kwiatkowski i dlatego włodarze powinni zjawić się na tym spotkaniu. Jarosław Buzarewicz sprawę skomentował krótko: "Starosta nie słucha głosu włodarzy gmin". W dniu dzisiejszym obradował będzie Zarząd Powiatu. Sprawa współpracy z poszczególnymi gminami z pewnością zostanie poruszona podczas tych obrad.

Wśród ważnych tematów pojawiających się podczas wczorajszej Sesji Rady Powiatu warto wymienić kwestię planowanego przez Starostwo zakupu 3-pokojowego mieszkania o powierzchni 117 mkw w celu utworzenia mieszkania chronionego dla osób usamodzielniających się z pieczy zastępczej. Koszt zakupu mieszkania to kwota 110 000 złotych, a jego adaptacja, wyposażenie i modernizacja ogrzewania to dodatkowe 90 000 złotych. Jak mówił Starosta Krzysztof Kwiatkowski pod uwagę brane były trzy możliwości: zakup domu, wynajem i zakup mieszkania. Ta ostatnia możliwość okazała się najkorzystniejsza.

Warto wymienić też poruszaną podczas sesji sprawę planowanego zakupu pojazdu dla ekipy remontowo-interwencyjnej. Jak podkreślał Mirosław Potapowicz - członek Zarządu Powiatu Wałbrzyskiego, czteroletni samochód, którym dysponuje obecnie ekipa ze Starostwa jest już wyeksploatowany i należy go wymienić. Natomiast posiadanie takiej ekipy wraz z pojazdem jest dla Powiatu Wałbrzyskiego dużo tańsze, niż zlecanie koniecznych do wykonania prac firmom zewnętrznym.

Twoja reakcja na artykuł?

2
22%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
11%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
11%
Złości
5
56%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group