Środa, 14 kwietnia
Imieniny: Justyny, Waleriana
Czytających: 2846
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Kwitnie Taras Różany w Zamku Książ

Niedziela, 25 czerwca 2017, 13:08
Aktualizacja: 13:10
Autor: red
Wałbrzych: Kwitnie Taras Różany w Zamku Książ
Fot. Zamek Książ
Zwiedzanie tarasów Zamku Książ to wspaniałe przeżycie, szczególnie wtedy, gdy kwitnie Taras Różany. To z pewnością jedno z piękniejszych widowisk natury i właśnie trwa. Zachęcamy do spacerów po książańskich ogrodach.

Tarasy i ogrody Książa zostały stworzone w XVIII w., początkowo w symetrycznym i uporządkowanym stylu francuskim. Na pocz. XX w. ostatnia Pani na zamku, Księżna Daisy, przyczyniła się do ich dalszego upiększenia. Sprowadzeni przez nią brytyjscy ogrodnicy zaaranżowali część tarasów w stylu angielskim, stylizując je na naturalne krajobrazy. Obecnie w Książu znajduje się aż 14 tarasów na różnych poziomach, które łącznie zajmują obszar ponad 2 ha. Turyści od 1 kwietnia do 30 września mogą zwiedzić m.in urokliwy Taras Prochowy, Taras Bogini Flory z jej wspaniałą rzeźbą, Taras Orzechowy, oflankowany dwoma basztami Taras Wodny (ogląda się go z góry), Taras Podkowiasty, Taras Różany z sześciostopniową kaskadową fontanną, Taras Zachodni czy największy, zalesiony Taras Północny (zwany też Tarasem Arkadowym). Ostatni taras został udostępniony do zwiedzania dopiero w 2010 roku po renowacji (częściowo sfinansowanej ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej), w trakcie której wiernie zrekonstruowano jego wygląd z XIX wieku.

Taras Różany jest nie tylko wynikiem pragnienia zmiany otoczenia zamku przez Księżnej Daisy, ale przede wszystkim jej wielkiej miłości do tych kwiatów. Już w wałbrzyskiej palmiarni oczkiem w głowie księżnej pozostawało rosarium. Uprawiano w nim m. in. róże o śnieżnobiałych płatkach, dzisiaj znane jako odmiana "Daisy". Fascynacja księżnej różami była tak duża, że drugie duże rosarium poleciła założyć na zamkowych tarasach. Dzięki niej Książ i palmiarnia kwitną mnóstwem kolorów każdego lata.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group