Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 2624
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Łamanie stereotypów to ich specjalność…

Piątek, 2 czerwca 2017, 7:26
Autor: red
Wałbrzych: Łamanie stereotypów to ich specjalność…
Fot. użyczone
Teren III Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie był świadkiem piątej jubileuszowej edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Eksperyment Łańcuchowy".

Wśród 276 drużyn pojawili się również uczniowie „Piętnastki” jako jedyni przedstawiciele regionu wałbrzyskiego. Konkurs kolejny raz cieszył się dużym zainteresowaniem, o czym świadczy bardzo duża liczba drużyn z całej Polski. Wałbrzyskie drużyny z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 15 pod opieką nauczycieli Agnieszki Ranowicz i Mirosławy Żmidzińskiej zaprezentowali nietypowe urządzenia, które budowali przez ostatnie dwa miesiące. Należało przedstawić mechaniczne urządzenia, o wymiarach nie przekraczających ławki szkolnej, które transportowały metalową kulkę do kolejnego urządzenia w czasie nie krótszym niż 20 sekund, ale i nie dłuższym niż 120 sekund, wykorzystując jak najwięcej zjawisk fizycznych. Naszym konsultantem naukowym był zaprzyjaźniony ze szkołą pan prof. dr hab. inż. Stanisław Bartkiewicz, pracownik naukowy Politechniki Wrocławskiej.

Dla uczniów szkoły podstawowej rozwiązanie tego problemu było tym trudniejsze, że nawet szóstoklasiści nie mają w programie nauczania fizyki. Jednakże od uczestników nie tyle wymagano wiedzy fizycznej, co kreatywności i nieszablonowych pomysłów. Na takie właśnie podejście do rozwiązania problemu liczyli organizatorzy konkursu studenci Koła Naukowego Biofizyki Molekularnej i Fizyki Medycznej oraz Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dodajmy, że cały konkurs był zorganizowany pod patronatem: Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej, Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. med. Wojciecha Nowaka i Wojewody Małopolskiego Józefa Pilcha.

"Eksperyment łańcuchowy” oceniała Komisja - profesorowie Instytutu Fizyki UJ. Spośród 1000 uczestników, aż dwie drużyny PSP nr 15, w składzie których znaleźli się uczniowie klas szóstych: Aleksandra Mickiewicz, Hanna Marciniak, Mikołaj Demeszuk i Jacek Derej, oraz uczennice klasy czwartej: Natalia Bartkiewicz i Alicja Ranowicz otrzymali wyróżnienie w kategorii szkół podstawowych.

Prezentacjom towarzyszyło wiele atrakcji przygotowanych przez organizatorów Konkursu, m. in. uczniowie uczestniczyli w wykładach i doświadczeniach na terenie UJ. Wielkim przeżyciem dla uczniów był również spacer po korytarzach szacownej uczelni, pamietającej dokonania Mikołaja Kopernika i Jana Kochanowskiego.

Uczniowie wrócili z Krakowa bardzo zmotywowani i pełni energii do dalszej pracy. Deklarują, że w kolejnej edycji postarają się ponownie reprezentować wałbrzyskie szkoły podstawowe i być może wywalczyć pierwsze miejsce w konkursie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group